İstanbul’da Yerel Seçimlerde Öne Çıkan İsim: Esin Köymen

esin köymen

31 Mart 2024 yerel seçimlerine az kaldı. Gazete İstanbul olarak yaptığımız soruşturmada ilçe belediyeleri başkan adayları arasında en göze çarpan kişi kimdir sorusunun cevabını aradık. Tüm adayların İstanbul’a hizmet için yarıştığı bu ortamda kimseye haksızlık yapmamaya dikkat ederek soruşturmamızın ilk sonucunu paylaşıyoruz.

2024 yerel seçimlerinde İstanbul’da öne çıkan, 395 bin 763 seçmeniyle Maltepe ilçesi. Öne çıkma nedeni, Maltepe tarihinde ilk defa bir kadın belediye başkanının seçilme şansına sahip olması. Adayın adı Esin Köymen. Beş yaşından bu yana Maltepe’de yaşayan Esin Köymen kendisini İstanbul ve Maltepe gönüllüsü olarak gören genç bir mimar.

esin köymen

İstanbul Mimarlar Odası’na bağlı 29 bin 243 mimarın başkanlığını altı yıl boyunca sürdüren Esin Köymen hakkında yaptığımız araştırma şöyle:

Öğrencilik yıllarından itibaren Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin çeşitli komisyon ve çalışma gruplarında yer alan Esin Köymen farklı illerde yapılan yaz okullarında rölöve, restorasyon ve restitüsyon projeleri hazırlayarak yoksul yurttaşlarımızın yaşadığı bölgelerde iyileştirme çalışmalarına katılmış. TMMOB bünyesinde mimar olarak neredeyse tüm illeri / kentleri ziyaret eden ve Türkiye’nin kentsel sorunları hakkındaki toplantılara bizzat katılıp, bildiriler sunan Esin Köymen, ayrıca doğa ve çevre savunucusu olarak tanınıyor.

esin köymen basın açıklaması

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde çeşitli görevler yaptıktan sonra 2018 yılında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi. Bu görevden Maltepe Belediye Başkanlığına aday olarak 28 Kasım 2023 tarihinde istifa etti.

Esin Köymen, mimar ve sivil toplum aktivisti olarak hem İstanbul hem de yaşadığı ilçe Maltepe için uzun soluklu mücadeleler içinde en önlerde yer aldı. Özellikle Cevizli Tekel alanının halka yeşil alan olarak sunulması için yapılan yüzlerce eylemin öncülüğünü ve sözcülüğünü yaptı. Mimarlar Odası olarak açtıkları davalarda uzman kişi olarak yer aldı.

Maltepe’nin Kentsel Yenileme Alanı ilan edilen Mahallelerinde (Gülsuyu-Gülensu-Başıbüyük) planlama süreçlerinde çalışmalar yaptı. Ayrıca Maltepe’deki kamusal alanların, Küçükyalı Karayolları Arazisi ve Cevizli İller Bankası Arazi’sinin Bakanlık eliyle özelleştirilip satılmalarına karşı Maltepelilerle birlikte mücadele etti. Mimarlık ve kentleşme politikaları, kültürel miras, mega projeler, kentsel dönüşüm, kentsel yenileme, imar mevzuatı hakkında yapılan yasal düzenlemeler ve kültürel miras üzerine yaptığı araştırmalarla Mimarlar Odası’nın çalışmalarına katkı sundu. Çeşitli dergi, kitap ve gazetelerde yayımlanmış makaleleriyle kamuoyunu aydınlatmaya çalıştı. Kentleşme ve planlama süreçlerini etkileyen yasal düzenlemeler hakkında hazırladığı raporlarını sivil toplum örgütlerine sundu. 1999 yılında kurduğu mimarlık ofisiyle Maltepe ilçesinde yer alan pek çok tarihi yapının restorasyonuna da öncülük eden Esin Köymen mesleğini başarıyla sürdürüyor.

esin köymen basın açıklaması 2

Esin Köymen, Maltepe Belediye Başkan Adayı olduğunda hayatını sürdürdüğü Maltepe’nin nasıl yönetilmesi ve sorunlarının nasıl çözülmesi gerektiğine dair elinde mahalle mahalle, sokak sokak bilgilere sahip belki de tek kişiydi. Adaylık kampanyasını başlattığında zaten adım adım bildiği Maltepe’yi ev ev dolaşıyor ve halkıyla yüz yüze iletişim kuruyor, projelerini doğrudan halka anlatıyor. Ekrem İmamoğlu, Maltepe Cumhuriyet Meydanı açılışında yaptığı konuşmada Esin Köymen’in mimari tecrübesinin yanı sıra sivil toplum ilişkilerinden de İBB olarak yararlanacaklarını söyledi. Esin Köymen, seçildiği taktirde Maltepe Belediye Başkanı olarak İBB Meclisi’nde de görev almış olacak.

esin köymen

Esin Köymen aday olduktan hemen sonra çok geniş kapsamlı beş yıllık bir program açıkladı. Çeşitli projelerin yer aldığı projeler için şu linki tıklayarak bilgi edinebilirsiniz: https://esinkoymen.com

gazeteistanbul

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin