İstanbul’da Minibüslerin Kaldırılması İçin Sayfa Açıldı

İstanbul’un en önemli sorunlarının başında gelen trafik sorunu minibüsler için bir düzenleme yapılmaması nedeniyle gün geçtikçe artıyor. Gazete İstanbul bu haberinde; İstanbul Büyükşehir Belediyesinin raporlarını inceledi, Minibüsçüler Odası Başkanı ile yapılan röportaja yer verdi ve sosyal medya üzerinden gelen şikâyetleri konu aldı.

Ulaşım Planlama Müdürlüğünün hazırladığı İstanbul Metropoliten Alanı Kentsel Ulaşım Ana Planı (İUAP) 2011 verilerinden elde edilen bilgilere göre otobüs ve metrobüs ile ilgili planlama, günlük işletme ve kontrol İETT’ye ait. Minibüs ve dolmuşlarda ise sorumlu kurum İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Toplu Ulaşım Müdürlüğü. Planlama ve onaylama İBB tarafından, işletmesi ise özel işletmelerce yapılıyor.

8 yıl önceki hedeflerde minibüsler için durak sistemi

İUAP raporunda, 2011’de İstanbul’da yaklaşık 6 bin 460 tane minibüs bulunduğu ve karayolu yolcu taşımacılığının %24’ünün minibüslerle yapıldığı belirtiliyor. Dolmuş sayısının ise 590 adet olup 26 hatta hizmet verildiği ifade ediliyor.

İUAP’ın 8 yıl önceki hedeflerinde, ara toplu taşıma hatlarının olumsuz etkilerini gidermek için minibüslere yönelik belirli durak sistemi geliştirilerek gelişigüzel durmalarının önüne geçileceği, yol kenarı parklanmaların yasaklanacağı yer alıyor.

minibüs2016’da bütçelenen üç proje de hayata geçmiş değil

2016’daki İBB Ulaşım Raporu’nda minibüslerin ve dolmuşların günlük 1 milyon 700 bin yolcu taşıdığı, toplam motorlu yolculukların yaklaşık %11’ine hizmet verildiği kaydediliyor.

2016 İBB Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgiye göre, yılsonu itibarıyla 426 minibüs hattı ve 6 bin 460 araç, 35 dolmuş hattı ve 572 araç bulunuyor. Minibüs hatlarının 4.817 km’sinin Avrupa Yakası, 1.506 km’sinin ise Anadolu Yakası’nda olmak üzere toplam uzunluğunun yaklaşık 6.323 km olduğu belirtiliyor. 16 lokasyonda durak hizmeti verildiği ve hizmet noktalarından yaklaşık 2 bin 820 adet minibüsün yararlandığı bildiriliyor. Taksi-Dolmuşlar ise İstanbul genelinde, 403 km uzunluğundaki 36 güzergâhta, 572 araçla faaliyet gösteriyor.

Ticari araçların alım/satım/devir ile ilgili tahsis belgesi verilmesi işlemleri kapsamında; 2016 yılı içerisinde 267 adet minibüs, 738 adet taksi ve 23 adet taksi dolmuş olmak üzere toplam bin 28 adet ticari araç için Tahsis Belgesi düzenlendiği kaydediliyor. 2016’da çalışma ruhsatı verilen minibüs sayısı 6 bin 637 iken taksi dolmuş sayısı 488. Dolmuş sayısı ise toplam 4 bin 811.

Minibüs ve taksi dolmuşlar engelliler için uygun değil

Toplu ulaşım araçlarının engelli kullanımına uygun hâle getirilmesi çalışmaları kapsamında; 2 bin 734 adet İETT, 985 adet Otobüs A.Ş. ve 726 adet özel halk otobüsü olmak üzere toplam 4 bin 445 adet otobüs ve 2 bin adet minibüs erişilebilir hâle getiriliyor. Ayrıca, alınan Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) kararı ile minibüs ve taksi dolmuşların engelli erişebilirliğine uygun hâle getirilmesi 07.07.2018 tarihine kadar zorunlu hâle getiriliyor.

minibüsİstanbul’da araç sayısı

Türkiye Veri İşleme Merkezinin (TUVİMER) “İstanbul Trafik ve Otopark Durumu” başlıklı araştırmasına göre, İstanbul trafiğine kayıtlı araç sayısı 2018 itibarıyla 3 milyon 571 bine yükseldi.

Kentte 2000 yılında 1 milyon 217 bin olan toplam araç sayısı, 8 yılda neredeyse 3 kat arttı. Bu yıl itibarıyla İstanbul’da trafiğe kayıtlı 2 milyon 669 bin otomobil, 86 bin minibüs, 45 bin otobüs, 637 bin kamyonet ve 134 bin kamyon bulunuyor. Araştırmaya göre, İstanbul’da trafiğe kayıtlı otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonlar yan yana getirildiğinde 68 milyon 343 bin metrekarelik alanı kaplıyor. Söz konusu rakam, Güngören, Beyoğlu, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa ve Fatih olmak üzere toplam 6 ilçenin yüz ölçümü olan 64,5 milyon metrekarelik alanı aşıyor.

minibüs
Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge

 “İETT ile yarışamayız”

12 Mart 2018’de Gazete İstanbul’a konuşan Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge, İstanbul’da 6 bin 700 civarı minibüs aracının hatlarda çalıştığını, odaya bağlı şoför sayısı 2 bin 300 civarında olduğunu söylüyor. Çalışmalarını İBB bünyesindeki Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile birlikte yürüttüklerini söyleyen Bilge, “Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü şu anda minibüs taşımacılığını çok önemsiyor ve İstanbul Ulaşımı için olmazsa olmaz görüyor” dedi. Bilge, metro ve diğer ulaşım sistemlerinin gelişmesi ile hatların kısaldığını ve bu durumun hizmeti ve kazancı olumsuz etkilediğini kaydetti.

Üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz”

Minibüşçülere ayrılmış bir durak sistemi bulunmadığını hatırlatan Bilge, “İndirme-bindirme yapabileceğimiz cepler de olmayınca yolcuyu yol kenarında bırakmak durumunda kalıyoruz” dedi. Sorunlarının çok fazla olduğunu dile getiren Bilge, “Depolama alanı konusunda büyük sıkıntılarımız var. İlçe belediyeleri bizlere sağlıklı bekleme yerleri sağlamıyor ve âdeta değnekçi usulü işletiliyoruz. Bizler diğer ulaşım araçları gibi düzgün tesisler içerisinde peron, mescit, lavabo gibi hizmetleri almak istiyoruz. Üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz” dedi.

Bilge, 2016 ulaşım raporunda planlandığı belirtilen; minibüs, dolmuş ve taksiler için kontrol merkezi, dolmuş ve taksiler için araç takip sistemi, toplu ulaşım yardım sistemi olmak üzere 3 projenin de hayata geçmediğini bildirdi.

minibüsYolcuların istek ve şikayetlerini dikkate aldıklarını vurgulayan Bilge, “Durak başkanlarımızla da entegre olarak sorunlu davranmış olan şoförlerimize cezalar uygulayabiliyoruz. Toplum nezdinde yanlış bir algı var. Şoförlerimizin büyük çoğunluğu bilinçli insanlar. Aralarında çok sayıda üniversite mezunu arkadaşımız da var. Ancak yine de zaman zaman şoförlerimizin hatalı davranışları olabiliyor. Bunları da önlemeye ve şoförlerimizi bilinçlendirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren psikoteknik raporu hakkında yeni kararlar almak niyetinde olduklarını belirten Bilge, “Komple muayene istiyoruz. Şimdiye kadar parayı veren hastanelerden bu raporu alabiliyordu. Biz tam teşekküllü bir hastaneden, ayrıntılı muayene sonrası verilmiş psikoteknik raporu olmadan şoför alımı yapmama niyetindeyiz. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Facebook’ta minibüslerin kaldırılması için sayfa kurdular

Facebook’ta, yaklaşık bir yıl önce İstanbul’daki minibüslerin tamamen kaldırılmasını isteyen kişilerce “İstanbul Minibüsleri Kaldırılsın” adında bir sayfa kuruldu ve yöneticilere çağrı yapıldı. Sayfada yapılan ankette katılımcıların yüzde yetmişi “Minibüslerin kaldırılması” yönünde oy kullandığı belirtildi. Ayrıca yapılan bir tespite göre:

Minibüsler iş gidiş ve dönüşlerinde seyahat eden her yurttaşın günde en az bir saatini ve 2 Litre yakıtının israf edilmesine neden oluyorlar. Bir saatlik dur kalklar nedeniyle İstanbul’da en az 2 milyon aracın seyahat ettiği düşünülürse fazladan 2 Litre yakıt ve ortalama 5 TL’den günde 20 Milyon TL yakıt israfı oluşmaktadır. Ayda 600 Milyon ve yılda 7 Milyar 200 Milyon Lira kayıp söz konusudur.

Facebook sayfası tarafından yapılan çağrı şöyle:

İstanbul’u yönetmeye aday olanlara çağrımızdır

İstanbul’daki minibüslerin tamamen kaldırılıp, yalnızca duraklardan yolcu alan ve indiren otobüsler istiyoruz.

Bu amaçla açtığımız sayfamıza yapılan saldırılar, hakaretler, küfürler ve mesaj yoluyla yapılan tehditleri kaydediyoruz.

Bu ülke ve İstanbul kimsenin babasının çiftliği değil. Herkes yasalara uymak zorundadır. Tüm kamu yöneticilerini ve görevlilerini yasaları uygulamaya davet ediyoruz.

Hiç kimsenin devlet içinde devlet kurmaya hakkı yok.

Trafikte minibüs terörü ve örgütü istemiyoruz!

https://www.facebook.com/istanbulminibuslerikaldirilsin/

Sayfa vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı. Paylaşılan yorumlara göre minibüslerle ilgili en çok şikâyet edilen konular şöyle:

 1. Yolun ortasında duruyorlar.
 2. Trafik ışıklarına uymuyorlar.
 3. Fazla yolcu alıyorlar.
 4. Şoförlerin çoğu eğitimsiz.
 5. Trafikte hız yarış yapıyorlar.
 6. Yolun ortasında yolcu indirip, bindiriyorlar.
 7. Yüzde 60 meyilli yolun ortasından gidiyorlar, duruyorlar.
 8. Trafiği yavaşlatıyorlar.
 9. Halkın işe geç kalmasına neden oluyorlar.
 10. Trafik canavarı.
 11. Çağ dışı bir taşımacılık.
 12. Bazen özel araçların üzerine sürüyorlar.
 13. Korna ile yolcu çağırıyorlar.
 14. Yolcu kapma yarışı yapıyorlar.
 15. Sinyalsiz dönüş, duruş ve kalkış yapıyorlar.
 16. Şerit ihlali yapıyorlar.
 17. Yolun ortasında yan yana durup, sohbet ediyorlar.
 18. Yolcularla argo / kaba konuşuyorlar “arkadan vermeyen var mı?” gibi.
 19. Bağdat Caddesi’nin adı “minibüs yolu” oldu kimse o yola girmek istemiyor.
 20. Ambulanslar minibüslerin olduğu caddeler girmiyorlar, çünkü yol vermiyorlar
 21. Arabada sigara içiyorlar.
 22. Trafikte birbirleriyle kavga ediyorlar.
 23. Telefonla konuşuyorlar seyir halindeyken.
 24. Hiçbir sürücü onlara bulaşmak istemiyor.
 25. Yolcu inmeden ve tam binmeden hareket ediyorlar.
 26. Sokak aralarına dalıyorlar ve trafiği felç ediyorlar.
 27. Ters yöne giriyorlar.
 28. Trafik polisleri minibüslere ve şoförlere kesinlikle müdahale etmiyorlar.

ŞÖFÖRLER

 • Ekmek teknemiz.
 • Akpil sistemi getirilsin, kazanç ortak dağıtılsın.
 • Belediye duraklarından alalım yolcuyu.
 • Herkes evinin önünde inmek istiyor.
 • Biz eylem yapmayız, boykot yapmayız, hizmet ederiz.
 • Parası olmayanları da götürüyoruz.
 • Belediyenin gitmediği yerlere gidiyoruz.
 • Özel araçlar trafiği tıkanmasına sebep oluyor.

https://www.facebook.com/istanbulminibuslerikaldirilsin/

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin