İstanbul Oyuncak Müzesi Sadako Sasaki’yi anıyor

0
İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, tüm dünyada barışın simgesi haline gelen Sadako Sasaki’yi, 5 Ağustos Pazar günü Japon ve Türk misafirlerin katılımıyla anacak.

İstanbul Oyuncak Müzesi Sadako Sasaki’yi anma etkinliği düzenliyor. Etkinlikte, Japon ve Türk misafirleriyle birlikte barışın simgesi haline gelen turna kuşları yapılacak ve barış, hoşgörü dilekleriyle yapılan turna kuşlarını Japonya Konsolosluğu ile Hiroşima’daki Barış Parkı’nda yer alan Sadako Sasaki heykeline bırakılacak.

İstanbul Oyuncak MüzesiSadako Sasaki kimdir?

II. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombasının yarattığı yıkımdan etkilenenlerden biri de 12 yaşındaki Sadako Sasaki’dir. Hastalanan Sadako, iyileşmek ve arkadaşlarıyla tekrar koşup oynamak için kâğıttan 1000 adet turna kuşu yapmaya karar verir. Çünkü bir Japon inancına göre kâğıttan 1000 adet turna kuşu yapan kişinin dileği gerçekleşir fakat Sadako 1000 adet turna kuşunu tamamlayamaz, hayata gözlerini yumduğunda başucunda 645 adet turna kuşu durur. Bu büyük yıkımın bir daha yaşanmaması ve barışın tüm dünyada hissedilmesi adına Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı turna kuşları dünyanın birçok yerinde barış dilekleriyle tamamlanmaya çalışılır.

Gökçen Atamgüç eğitmenliğinde gerçekleşecek etkinliklerde ilk önce Japon geleneksel kâğıt katlama sanatı origami ile Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı turna kuşlarını tamamlanacak, daha sonra da beyaz güvercinler yapılıp temsili olarak barış temennileri gökyüzüne uçurulacak. Etkinlik 5 Ağustos Pazar günü yapılacak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin