İstanbul Bilgi Üniversitesi

Dilan Hür

Bilgi Üniversitesi

Vakıf Üniversitelerini incelemeye devam ediyoruz. İstanbul Bilgi Üniversitesinin öğrenciler için sağladığı imkânları sizlerle paylaşacağız.

İstanbul Bilgi Üniversitesi “Non scholae, sed vitae discimus” (Okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz) ilkesiyle yola çıkarak 7 Haziran 1996 tarihinde Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapılan müracaat ile bir Vakıf Üniversitesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlıyor. Üniversite; 7 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulu ile lisans, lisansüstü, önlisans öğretimi verilen 150’yi aşkın programla eğitime devam ediyor.

Kampüsler

Bilgi Üniversitesinin dört tane kampüsü bulunuyor. Bunlar; Santral İstanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Kozyatağı kampüsleri. Santral İstanbul, Üniversitenin ana kampüsü. Bu kampüs içerisinde eğitim binaları, laboratuvarlar, RGB Stüdyoları, atölyeler, müzik stüdyosu, restoranlar ve kafelerin yanı sıra Enerji Müzesi’ni ve Haliç’in kıyısında Yelken Kulübü’nün kayıkhanesini de barındırıyor.

Bilgi Üniversitesi
Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü

Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ise Dolapdere kampüsünde. Bu kampüs ayrıca Yapı ve Yaşam Çevresi ödülüne sahip.

İngilizce Hazırlık Programı, Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Kuştepe kampüsünde. İngilizce Hazırlık Programı öğrencileri için atölyeler düzenleyen BİLGİ Writing Center da bu kampüste. Kuştepe’de geniş bir kütüphanenin yanı sıra basketbol, voleybol, hentbol, kapalı salon futbolu ve masa tenisi alanlarını da içinde barındırıyor.

Bilgi Üniversitesi
Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampüsü

Lisansüstü programlarının yanı sıra, Marina ve Yat İşletmeciliği, Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Deniz Ulaştırma ve İşletme / Deniz Ulaştırma ve İşletme (2. Öğretim), Aşçılık / Aşçılık (2. Öğretim) ön lisans programları ise Kozyatağı kampüsünde bulunuyor.

Santralistanbul

Bilgi Üniversitesi
Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü

Üniversitenin Silahtarağa yerleşkesinde, 1911’den 1983’e dek kente elektrik sağlayan bir elektrik santrali bulunuyor. Santral 2004 yılında yapılan bir protokolle üniversiteye tahsis ediliyor. Üniversite, Santralistanbul adını verdiği bu alanın bir bölümünü müzeye çevirerek kültür ve sanat merkezi hâline getiriyor.

Üniversite, Santralistanbul Kampüsü’nün yakınında, Eyüp’te bulunan çocuklar ve aileler için etkinlik düzenliyor.

Burs imkânı

Bilgi Üniversitesinde okuyan öğrenciler belirli bir not ortalaması üzerine çıktıkları taktirde diğer sene için ücretin yarısından muaf oluyorlar.

Öğrenci milli takımda ise ve üstün başarı gösterdiyse Spor Biriminin önerisiyle Burs Komitesinin belirleyeceği oranda karşılıksız eğitim bursu alabiliyor.

Bilgi Üniversitesi
Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü

Öğrenci, lisede uluslararası bakalorya programından mezun olduysa Üniversitedeki öğrenim boyunca (İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl, lisans programında 4 yıl, önlisans programında 2 yıl) yüzde 20 oranında karşılıksız burs alabiliyor.

Ablası veya abisi Bilgi Üniversitesinden mezun olan öğrencilere %10 kardeş indirimi sağlanıyor.

Eğer öğrenci üniversitede bir önlisans programından mezun ise lisans programına kayıt yaptırırken ya da bir lisans programından sonra yüksek lisans yapmaya karar verdiyse yüzde 20 mezun indirimin imkânı buluyor.

Uygulamalar, hizmet ve birimler 

Bilgi Üniversitesinde, 4+1 BİLGİ uygulamasıyla öğrenciler ilk defa lisans eğitimlerinin son yılında yüksek lisans eğitimlerine başlayabiliyor. 4+1 kapsamında yüksek lisans programlarına kabul edilen öğrencilere, ilgili programının ücretinden %40 indirim sağlanıyor.  Öğrenciler, zamandan ve paradan tasarruf ettikleri için bu uygulamadan yararlanıyorlar.

Üniversite “Engelsiz Bilgi” adı altında engelli öğrencilere yönelik ders içi ve ders dışındaki alanlardaki rampaların, yürüyüş yollarının ve asansörlerin düzenlenmesini sağlıyor.

Üniversitenin Çocuk Çalışmaları Birimi mevcut. Türkiye’de çocuk haklarının yaşama geçmesi amacıyla 20 Kasım 2007’den beri çalışıyor. Bu amaca yönelik çalışmalarını, çocukların haklarını bilmesi ve kullanması ile çocuklarla beraber çalışan yetişkinlerin çocuk haklarını korumak için güçlenmesi hedefine odaklayan birim, çalışma alanıyla ilgili araştırmalar yapıyor; bunlardan hareketle eğitim materyalleri ve modelleri geliştiriyor ve yaygınlaştırıyor, aynı zamanda çocukların seslerini duyuracakları araçlar geliştiriyor. Yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin çocuk politikasının gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor.

Bilgi Üniversitesi
Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü

Üniversite Bilgi Açık Kapı (BAK) adlı bir gruba sahip. Bu grup şiddet ve travmaların önlenmesi konusunda çalışmalar yapmanın ve yapılan çalışmalara da destek vermenin gerekliliğine inanan bir grup. Bu sebeple, toplumu insan eliyle yapılan travmalar ve etkileri konusunda bilinçlendirerek ve şiddeti önleyici programlara destek vererek çalışıyor.

Hukuk Fakültesi bünyesinde “Hukuk Kliniği” uygulaması var. Temelinde hukuk hizmetinden yeterince yararlanamayan toplum kesimlerinin de kendi hayatlarıyla ilgili sorunların çözümünde veya işlerinin takibinde, hukuktan yararlanmalarına olanak sağlamak ve destek vermek düşüncesi bulunuyor. “Gündelik Hayatta Hukuk Kliniği” başlığında da Adalet Bakanlığı”ndan gerekli izinler alınarak hükümlü ve tutuklulara hem cezaevi hayatında hem de cezaevi dışında ihtiyaç duyabilecekleri hukuki bilgiler, bu cezaevlerinin kendi mekânlarında gerçekleştirilen ve dokuz hafta süren seminerler (dersler) şeklinde yürütülmektedir.

Üniversitenin, Psikolojik Rehberlik ve Sağlık Hizmetleri, Özel Yaklaşım Gerektiren Öğrencilere Destek birimleri var.

Bu birimler, öğrencinin yaşayabileceği sorunlar karşısında güvenli ve iyi hissetmesini sağlıyor.Ayrıca Üniversite cinsel tacizi ve saldırıyı önleme birimini de bünyesinde barındırıyor.

Üniversiteye ulaşım ise Shuttle (ulaşım aracı) ile sağlanıyor ve bu hizmet öğrencilere ücretsiz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin