İş dünyasından elektrik zammı tepkisi: Bizi zorlayacak

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, elektriğe yapılan yüzde 14,9 zammın, belirlenen hedeflere ulaşmak konusunda kendilerini daha da zorlayacağını söyledi.

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Yönetim Kurulu Başkanı (BUSİAD)Yönetim Kurulu Başkanı Türkay, “Yıl sonu enflasyonu yüzde 12 öngörülüyor. Gelecek yıldan itibaren de yüzde 5’lik büyüme hedefi var. İşsizlik yüzde 12’lerin altına çekilecek deniliyor. Ancak aradan saatler geçmişken elektriğe yüzde 14,9 zam geliyor. Bunu üretenler olarak telafi etmemiz, çok istememize rağmen kolay olmayacak” dedi.

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Yönetim Kurulu Başkanı (BUSİAD)Yönetim Kurulu Başkanı Türkay
“Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz”

Türkay, sanayicinin 3 temel maliyeti olduğunu, bunların, ham madde, işçilik ve enerji olarak sıralamanın mümkün olduğunu ifade ederken, şunları söyledi:

“Ham madde fiyatını belirleyemiyoruz. Enerji maliyeti aldı başını gitti. Bir tek işçilik maliyeti kaldı elimizde. O da zaten bulunması zor olan yetişmiş iş gücünün kaybına sebep oluyor. Üretim giderek zorlaşıyor. Acilen sanayicinin enerji giderini düşürmenin yolu bulunmalı. Sanayiciler olarak bütün bu zorluklara rağmen elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

“Bu hesabın içinden çıkamıyoruz”

Türkay, açıklanan ekonomik hedeflere ulaşmayı en çok isteyenler arasında sanayicilerin olduğunu, ancak hedeflere ulaşmak için yapılanların da buna uygun olması gerektiğini ifade etti. Türkay, son iki ayda elektrik ve doğal gaza yüzde 32 zam geldiğini hatırlatarak, “Enflasyon hedefi yüzde 12, enerji zammı yüzde 32. Bu hesabın içinden çıkamıyoruz. İşimiz kolay olmayacak” dedi.


Kaynak: İHA

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin