İran’dan flaş Kuzey Irak kararı

Türkiye ve İran’ın iptal edilmesi çağrısını yaptığı Kuzey Irak yönetiminin bağımsızlık referandumu bu sabah yerel saatte 07.00’den itibaren başladı.

Irak Kürt bölgesel Yönetimi’nin ısrarından vazgeçmeyerek bugün referanduma gitmesine karşı İran’dan karşı adım geldi. İran, IKBY’ye sınır kapılarını kapattı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Ghasemi düzenlediği basın toplantısında “Irak hükümetinin talebi üzerine kara sınırımızı ve hava sahamızı IKBY’ye kapattık. Ghasemi, referandumun yasa dışı ve hatalı olduğunu dile getirdi.

Bakan iddiaları yalanladı

Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin Hapur Sınır Kapısı’nı tek taraflı ulaşıma kapattığına yönelik haberlere ilişkin, “Şu anda kapatma yok” dedi.

Bakan Tüfenkci, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hapur Sınır Kapısı’nın tek taraflı ulaşıma kapatıldığına yönelik haberlere ilişkin, “Şu anda kapatma yok. Geçişler güvenlik gerekçesiyle sıkı kontrollü sağlanıyor. Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz. Karşıdan gelen araçlar için denetimi artırdık” dedi.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin