iPhone’lar bir kez daha yavaşlıyor!

0

Geçtiğimiz günlerde Google araştırmacıları, Intel, AMD ve ARM işlemcilerde ciddi bir güvenlik açığı keşfettiğini açıkladı. Bu açık telefon, bilgisayar ve tabletlerde şifreler dahil olmak üzere hassas bilgilerin çalınmasına yol açabilir.

Apple ve Microsoft ilk günden Meltdown ve Spectre olarak adlandırılan bu açıkları katmak için güncelleme yayınladı.

Microsoft’un Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarını kapatmaya yönelik yayınladığı güncellemler AMD işlemcili cihazlarda sorun çıkardı.

Öte yandan Apple’ın yayınladığı 11.2.2 güncellemesinin ise iPhone’ları yine yavaşlattığı ortaya çıktı. Son güncelleme ile ortalama % 50’lik performans kaybı söz konusu.

Melvin Mughal’ın, iOS 11.1.2 ile yaptığı karşılaştırmada iOS 11.2.2 yüklü iPhone 6’ların, tek çekirdekli benchmark testinde % 41, çok çekirdekli benchmark testindeki ise % 39 daha yavaş olduğu görüldü.

En başından beri işlemcileri yavaşlatacağı iddia edilen Meltdown açığı yaması hakkında açıklama yayınlayan işlemci üreticisi İntel iddiaların doğru olduğunu açıkladı. Şirket, intel çip kullanan cihazların performansını yüzde 5-30 arasında düşeceğini kabul etti.

İntel CEO’su Brian Krzanich, CES 2018 konferansında konu ile ilgili güncelleme sonrasında performans düşüşünün kaçınılmaz olduğunu belirtirken bunun iş yüküne göre değişeceğini açıkladı. Yani işlemci türüne göre değil de iş yüküne göre performans kayıpları artacak.

Teknoloji devlerini yakan çip hatası

 

KaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydet

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin