İnternette “oltalama” yöntemiyle dolandırıcılık yapanlara operasyon

oltalama

Sosyal medya siteleri üzerinden banka müşterilerini tuzağa düşürerek binlerce müşteriyi “oltalama” yöntemiyle dolandıran şebekeye yönelik İstanbul merkezli 10 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 44 kişi yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, internet bankacılığı müşterilerini çeşitli sosyal paylaşım siteleri üzerinden sahte hesap ve kopya sitelere yönlendirerek dolandıran şebekeye yönelik çalışma başlattı.

Yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından 3 Ağustos’ta İstanbul başta olmak üzere Adana, Antalya, Kırklareli, Muğla, Kocaeli, Adıyaman, Kastamonu, Tokat ve Mersin’de çok sayıda adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Özel harekat ve helikopter destekli operasyonlarda, sosyal medya siteleri üzerinden banka müşterilerini tuzağa düşürerek binlerce müşteriyi dolandıran 44 şüpheli gözaltına alındı.

Binlerce vatandaşı dolandırdılar

Suç örgütünün bu yöntemle binlerce vatandaşı 600 bin liranın üzerinde dolandırdığı ortaya çıkarılırken, operasyonlarda, 6 adet dizüstü bilgisayar, farklı marka ve modelde 31 adet cep telefonu, sim kartlar ve hafıza kartları ele geçirildi. Savcılık talimatı ile yakalanarak Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde sorguya alınan 44 zanlı, polisteki işlemlerinin ardından dün Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edildi. Zanlılardan 11’i, “nitelikli dolandırıcılık” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 33 şüpheli ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin