“International Challenges Yıllık Forumu” İstanbul’da düzenlenecek

0

International Challenges Yıllık Forumu” Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezinin (SAM) ev sahipliğinde 8-10 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

“Birleşmiş Milletler Barış Operasyonlarına Öncülük Etmek: Öncelikler ve Çözümler” temasıyla İstanbul Marmara Hotel’de gerçekleştirilecek olan “International Challenges Yıllık Forumu” barış koruma misyonlarında yöneticilik yapan profesyonellerin yanı sıra akademisyen, diplomat ve uzmanları bir araya getirecek. Etkinlik, barış koruma operasyonlarına ilişkin güncel sınamaları ve potansiyellerin ele alınmasına, çözüm önerilerine ilişkin görüş alışverişinde bulunulmasına imkan sağlayacak. Ayrıca, Türkiye’nin uluslararası barışı koruma ve çatışmaların önlenmesi konularındaki görüşlerinin de akademik boyutuyla uluslararası kamuoyuyla paylaşılması için bir platform oluşturacak.

Foruma Türkiye ve yabancı ülkelerden resmi temsilciler, akademisyenler, politika yapıcılar, uzmanlar, düşünce kuruluşları mensupları, güvenlik kurumları mensupları, bürokratlar ve diğer ilgililerin geniş katılımı bekleniyor. Oturumlar basına kapalı olarak Chatham House kuralları dahilinde gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezinin (SAM) üyesi olduğu “Challenges Forum” isimli uluslararası düşünce kuruluşları inisiyatifi, 1996 yılından bu yana özel olarak barış gücü operasyonlarının daha verimli yürütülebilmesine yönelik fikirler geliştiren bir gayriresmi danışma mekanizması biçiminde işlev görüyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin