İFOD, 30. yılını fotoğraf sergisi ve kitabıyla kutladı

İFOD
Fotoğraf: Yusuf Tuvi

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği İFOD, 30. Yıldönümünü fotoğraf sergisi ve kitabıyla kutladı

Sürdürülebilirliğin çok önemli olduğu düşündüğüm için , kurumsal ve kişisel anlamda yıldönümleri ilgimi çekiyor

Düşkün ve bakıma muhtaç leylekler için bile vakıf deneyimi yaşayan “Gurabahane-i Laklakan”, bundan etkilenen Ahmet Haşim’in aynı isimle kitap yazdığı ülkemiz, bu güzelliklerini sürdürebilmek için aynı yaratıcı beceriyi gösterememiş. Geleneğimizin ve birikimlerimizin korunması, sürdürülmesi ve geleceğe aktarılması bir görev olarak önümüzde duruyor.

30/40/50 yılı birlikte geçirenlerin dünyası

Ülkemiz fotoğraf dünyası örgütlülüğün sürdürülebilirlik anlamında iyi örneklerinin olduğu bir alan. 55 yılı deviren İFSAK ve 40 yılı deviren AFSAD’ın ardından 30 yılı deviren derneklerimiz geliyor. AFAD/ ANFAD/ BUFSAD/ EFOD/ FOTOFORUM/ FOTOGEN/ İFOD/ KASK/ MFD.

İFOD
Fotoğraf: Okyar Atilla

İzmir’in ilk fotoğraf sanatı derneği unvanına sahip olan İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği-İFOD, 30. yılını üyelerinin çalışmalarından oluşan bir sergiyle ve kitabıyla kutladı. İFOD’un, 30. Yıldönümü Sergisi, Kültürpark’taki İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi’nde açıldı. Sergide ve kitabında 88 İFOD üyesinin çalışmaları yer aldı.

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği-İFOD

30.Yıl etkinlikleri için konuştuğumuz İFOD Başkanı Lütfü Dağtaş, İFOD’u, 1986 yılında kurduklarını ve bugüne değin fotoğraf sanatına dönük pek çok projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi. Kurulduklarından bu yana yurt içi ve yurt dışında pek çok sergi açtıklarını, fotoğraf gösterimi yaptıklarını aktaran Lütfü Dağtaş, yabancı ülkelerden kardeş dernekleri bulunduğunu sözlerine ekledi.

İFOD
Fotoğraf: Levent Aydınoğlu

İFOD’un aynı zamanda üst yapılanma olan Türkiye Fotoğraf Sanatı Derneği-TFSF’nin de kurucusu olduğunu belirten Lütfü Dağtaş, dernek bünyesinde yıllardır verdikleri nitelikli fotoğraf eğitimleri hakkında da bilgi verdi. Dağtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu eğitimler sayesinde pek çok kişi ilgi duyduğu fotoğraf alanında belli bir yetkinliğe ulaştı. Bazı arkadaşlarımız da fotoğrafı ticaret olarak seçtiler. Bu da eğitimlerimizin düzeyi hakkında bilgi veren bir gösterge. Şimdiye değin İzmir’de 3 ayrı uluslararası fotoğraf günleri düzenledik. Şimdi hedefimizde dördüncüsü var. Belirtmem gereken bir başka unsur da, fotoğraf konusunda eğitim veren fakültelerimizle yakın işbirliği içerisindeyiz.”

Atölye çalışmalarını önemsiyoruz”

Üyelerinin, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği-İFOD çatısı altında değişik konularda atölye çalışmaları yaptığını sözlerine ekleyen Lütfü Dağtaş, “bu çalışmalar üye arkadaşlarımızın nitelikli işler çıkartmalarına neden olduğu gibi özellikle belgesel düzeyde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar son derece önem taşıyor. Özellikle kent, sokak, zanaat ve kültür insanlarına dönük konularda yapılan çalışmalar görsel tarih oluşturuyor. Bu çalışmalarımızın farkında olan belediyelerin bizlerle işbirliği içerisinde olmaları ise bizleri gönendiriyor.” dedi.

Sergide yapıtları yer alan 88 İFOD üyesinin adları şöyle: A. Beyhan Özdemir, Ahmet Kılıç, Ahmet Tevfik Ceritoğlu, Alahattin Kanlıoğlu, Ali Adar, Ali Işık, Ali Kâzım Sarıkaya, Arda Savaşçıoğulları, Arif Ziya Tunç, Aslı Özdinç, Atilla Özdemir, Ayhan Turan Menekay, Ayşe Aytün Aytar, Barış Barlas, Berkay Sarı, Berna Kızıltan, Burcu Ergun, Celal Erdem, Ceren Palaz, Cumhur Alpdoğan, Cumhuriyet Afife Alpaslan, Cüneyt Karakahya, Ege Erdem, Emine Yelkenci, Engin Demirci, Ercan Erol, Ercan Pek, Erdem Akkoca, Erol Özdayı, Fatoş Kalınkaya, Gamze Türe, Gökhan Ünal, Gönül Ocak, Gülizar Ersoy Yeşilkaya, Gürhan Güner, Hasan Akay, İlknur Baltacı, Irmak Ağrı, İsmet Danyeli, Işık Sezer, Kâmile Kurt, Kemal Okul, Kıvanç Şen, Koray Kutlu, Levent Aydınoğlu, Levent Çanakkalelioğlu, Laine Bencuya, Lütfü Dağtaş, Mehmet Çabuk, Mehmet Önengüt, Mehtap Çakır, Melih İnanlı, Meliha Aladağ, Meriç Kul, Mete Çeşmeci, Metin Aras, Murad Ahmet Çakıl, Murat Kaptan, Mustafa Şakar, Mustafa Tanju Tekgül, Mustafa Yongacı, Muzaffer Alanyalı, Müge Yorgancıoğlu, Nazlı Uysal, Nevcihan Güroğlu Alanyalı, Nilgün Özdemir, Nurten Gül, Okyar Atilla, Özlem Koşar, Özlem Sülo, Ramazan Sinanoğlu, Rıdvan Hoşgör, Sadık Tümay, Selim Ateş, Selim Bonfil, Seray Ak, Serpil Gönüllü, Sevinç Zümbüldere, Seyit Kaya, Sezin Ölmez, Süleyman Bilgen, Şeref Artagan, Tayfun Kocaman, Turalp Karatepe, Türkay Ayyıldız, Veyis Polat, Yusuf Tuvi, Zafer Gazi Tunalı.

İFOD, Ege Bölgesi Fotoğraf dernekleriyle ortak çalışma başlattı

İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Dağtaş, 30. Yıl Sergilerinin ardından iki yıldır üzerinde çalıştıkları bir başka proje olan ve Ege Bölgesi’ndeki diğer fotoğraf sanatı dernekleriyle gerçekleştirdikleri “Ören Yerlerinin Fotoğraflanması” çalışmasında da sona geldiklerinin bilgisini verdi. Dağtaş “bu kapsamlı çalışmayı da İzmir’den başlayarak değişik yerlerde sunmak ve sergilemek istiyoruz. Çalışmayı bir albümde toplamak ta diğer hedeflerimiz arasında” dedi.

İFOD tanımamız gereken bir birikim . Dünden bugüne ürettikleriyle ve üyeleriyle . http://ifod.org.tr/

İFOD İzmir Fotoğraf Sanatı Derneğine nice seneler diliyor , ülkemiz yaşam alanlarının tümünde bu tür sürdürülebilirlik örneklerinin artmasını diliyorum.

Baytekin Kara

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin