Idai kasırgası sonrası Guterres: ”Durum daha da kötüye gidecek”

0

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güneydoğu Afrika ülkesi Mozambik’i vuran Idai kasırgasının, iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. Guterres, ”Açık konuşmak gerekirse bu yarışı kazanmıyoruz ve durum daha da kötüye gidecek. Bu eğilimin tersine çevrilmesi gerek” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Idai kasırgasının, Afrika tarihindeki iklim kaynaklı en kötü felaketlerden biri olduğunu söyledi.  Kasırga nedeniyle Mozambik, Malavi ve Zimbabve’de en az 700 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin ise kayıp olduğunu dile getiren Guterres, olaydan 3 milyon kişinin etkilendiğini ve bir milyar dolarlık altyapı zararının yaşandığını kaydetti. Guterres, en az bir milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, uluslararası toplumdan yaklaşık 282 milyon dolarlık insani yardım çağrısını desteklemesini istedi. Kasırganın iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini bir kez daha ortaya koyduğuna dikkat çeken Guterres, ”Idai kasırgası tehlike çanıydı” dedi.

”Durum daha da kötüye gidecek”

Guterres, “İklim değişikliğine neden olan emisyonların %80’i G20 ülkelerinden geliyor ve iklim değişikliği sorununun daha da kötüleşmemesi için sorumluluk da büyük ekonomilere düşüyor. Açık konuşmak gerekirse bu yarışı kazanmıyoruz ve durum daha da kötüye gidecek. Bu eğilimin tersine çevrilmesi gerek” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

https//www.iklimhaber.org/bm-genel-sekreteri-guterres-idai-kasirgasi-tehlike-caniydi/?fbclid=IwAR2r5qEcbgm96_pFl8w0ikL7MJ9k3ELC4j2WLlvmFCpBUM8FqF7fGWfnteM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin