İbrahim Müteferrika Müzesi’nden sanatçıya özel kağıt üretimi

İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi

Yalova Belediyesi İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi, sanatçılar için özel kağıt imal ediyor

Osmanlı döneminde ilk matbaanın kurulduğu Yalova, geleneksel kağıt üretiminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik önemli çalışmalar yürütüyor. Osmanlı devrindeki usullerle üretilen kağıtlar hem değişik çalışmalarda kullanılıyor, hem de müzeyi ziyaret eden vatandaşlara geleneksel yöntemlerle kağıt üretimi öğretiliyor.

İlk matbaayı kuran kişi olan İbrahim Müteferrika’nın adını taşıyan kağıt müzesi, sanatçılardan gelen taleplere yönelik de özel kağıtlar üretiyor. Bugüne kadar Çin, Japonya ve Kore gibi ülkelerden yüksek fiyatlarla getirilen bu kağıtlar, Kağıt Müzesi’nde tamamen ücretsiz olarak üretilerek sanatçılara ulaştırılıyor. Yalova Belediyesi İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi tarafından üretilen bu özel kağıtları kullanan sanatçılar arasında Hasan Çelebi ve Hüseyin Kutlu gibi meşhur hattatlar da yer alıyor. Asitsiz olarak geleneksel kağıt sanatı yöntemleri ile yapılan kağıtlar 300 yıl sağlam kalabiliyor.

Yalova Belediyesi İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi çevre illerden gelen vatandaşlardan da büyük bir ilgi görüyor. Bugüne kadar 250 bin kişinin ziyaret ettiği müzeyi ayda ortalama 5 bin kişi gezerek kağıt üretiminin tarihi, kağıt üretim tekniği ve İbrahim Müteferrika tarafından ilk kez Yalova’da kurulan matbaa hakkında bilgiler alıyor.

Yalova Belediyesi tarafından sürdürülen coğrafik işaret çalışmasında da sona gelindi. Yakın zamanda internet tarayıcılarına Yalova adı girildiğinde Yalova ismi ile birlikte geleneksel kağıt üretiminin yapıldığı Kağıt Müzesi de görülecek.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin