İBB Genel Sekreteri Erkut’tan Yenikapı’daki araçlarla ilgili açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yavuz Erkut, “ihtiyaç olmadığı halde önceki yönetimler tarafından kiralandıkları ve israfı göstermek amacıyla Yenikapı‘ya çekildikleri” açıklanan araçlarla ilgili açıklama yaptı.

Erkut, Çarşamba gününden bu yana Yenikapı’da bekletilen araçlarla ilgili “Bugün burada, yapmış olduğumuz çalışma sonunda, tasarruf sonucu 730 hizmet aracını sizlere takdim ediyoruz. 730 aracın yanı sıra yaptığımız incelemede, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında 517 binek aracın kiralanan firmalara iade edildiğini gördük.” dedi ve iade edilen toplam 1247 aracın kira ve yakıt giderinden yıllık yaklaşık 50 milyon lira kâr edileceğini açıkladı:

“Tasarruf çalışmaları sonucunda 730 hizmet aracı tespit edildi. Özellikle ikinci seçim öncesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları İETT, İSKİ ve 28 iştirake ihtiyaç fazlası araçlardan bahsedilmişti. Kamuoyunda da bu yönde bir beklenti ortaya çıktı. Başkanımızın sıklıkla dile getirmiş olduğu tasarruf kavramıyla ilgili olarak, bir evvelki yönetiminde benzer şekilde tasarruf ihtiyacı hissederek binek araç sayısını azalttığını düşünüyoruz.

“Sonuç olarak, 31 Mart sonrası binek araç sayısı yüzde 20 azaltılarak, 1247 araç sistemden çıkarılmıştır. İade edilen 1247 aracın yıllık kira gideri 35 milyon 751 lira, yakıt gideri de 13 milyon 750 bin liradır. Toplamda 49.5 milyon lira yani yaklaşık 50 milyon liralık yıllık tasarruf söz konusudur. Bunu 5 yıllık hizmet dönemine dağıttığımızda, 250 milyonluk bir tasarruf söz konusudur.”

Belediye kayıtlarıyla ellerindeki veriler arasında farklılıklar olduğunu belirten Erkut, bazı araçlardaki takip sistemlerinin yenilenen İstanbul seçimi öncesinde çalışmadığını söyledi


Kaynak: BBC

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin