Hurda araçlara ÖTV indirimi

Yeni araç alımında 10 bin liraya kadar ”Özel Tüketim Vergisi” indirimi uygulaması başladı. 

Kamuoyunda ”Hurda araç teşviki” olarak bilinen 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulanacak. Konuyla ilgili Konya Genç Mali Müşavirler Platformu tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, söz konusu araçlara ilişkin 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi uygulanacağı belirtildi.

Aracın kriteri nasıl olmalı?

Teşvik değerlendirmesinde araçların yaşı, tescil işleminin yapıldığı yıl dikkate alınmadan, tescil belgesinde yazılı model yılında aracın 1 yaşında olduğu kabul edilecek. Bu durumda 2018 yılında 2003 model ve daha eski model araçların, 2019 yılında ise 2004 model ve daha eski model araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkartılması halinde araç sahipleri düzenlemeden yararlanabilecek.

Trafiğe çıktıkları yıldan daha sonraki yılın model yılı, haiz olan araçların yaşının hesaplanmasında da tescil belgesinde yazılı model yılı dikkate alınacak. Madde kapsamında yeni alınacak aracın, ihraç edilen veya hurdaya çıkartılan araçla aynı cins olması gerekecek.

Otomobil sınıfı yeni alınacak aracın, motor silindir hacminin bin 600 santimetreküp ve altında olması gerekecek. İhraç edilen veya hurdaya çıkartılan araçta herhangi bir motor silindir hacmi sınırlaması olmayacak. Düzenlemeden yararlanma hakkı, trafik sicilinde adlarına araç kayıtlı olan kişilere ait olup, hakkın başkasına devredilemeyeceği de belirtildi.

İndirim tutarı ne kadar?

Yeni alınacak aracın vergisiz fiyatı 46 bin liranın altındaysa teşvik tutarı 10 bin lira olacak. Vergisiz fiyatı 46 bin ile 80 bin lira arasında ise 8 bin lira, vergisiz fiyatı 80 bin lirayı aşıyorsa da 3 bin lira ÖTV indirimi sağlanacak. Bunların dışında kalan kamyon, kamyonet, tır çekicileri, van, panelvan, minibüs, otobüs gibi araçlar için ise ÖTV matrahına bakılmaksızın 10 bin liralık indirim uygulanacak.

Düzenlemeden 31 Aralık 2019’a alınacak araçlar için geçerli olacak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin