Huawei’ye casusluk suçlaması

0

Huawei, Amerika’da çeşitli suçlamalarla karşı karşıya. Dünya’nın en büyük 3. telefon üreticisi Çin hükümeti adına casusluk yapmakla suçlanıyor. 

CIA, FBI, NSA ve ulusal istihbarat başkanlarının da dahil olduğu toplantıda, ABD Senato İstihbarat Komitesi yetkilileri, Amerikalılara Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei’den ürün veya hizmet satın almamaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Salı günü gerçekleşen toplantıda FBI Direktörü Chris Wray, “Değerlerimizi paylaşmayan yabancı hükümetlerin, telekomünikasyonumuzda güç pozisyonları kazanmasına izin veren herhangi bir şirkete veya varlığa izin verme riskleri konusunda derin endişe duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Öte yandan “Huawei’in ABD pazarındaki satışlarını engellemeyi amaçlayan bir dizi ABD hükümet faaliyetinin bilincindeyiz. Huawei, dünya çapında 170’i aşkın ülkede hükümetler ve müşteriler tarafından güvenilir, yaygın küresel bir tedarik zincirine sahiptir. Huawei, diğer ICT satıcılarından daha yüksek bir güvenlik riski taşımayan, ortak kaynak zinciri ve üretim özelliklerini paylaşan bir üreticidir.” diyen Huawei, iddiaları yalanladı.

 

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin