Bu besinleri sakın ikinci kez ısıtıp yemeyin, zehirliyor

Siz de kalan yemekleri buzdolabına koyuyor ertesi gün ya da günlerde tekrar ısıtıp yiyor musunuz? Yemek israfını azaltıyor olabilirsiniz ama sağlığınız tehlikede! Çünkü bazı besinleri 2. kez ısıtmak hem gıda kalitesini düşürüyor hem de bakteri üremesine neden oluyor…

Uzun süre oda sıcaklığında kaldıysa sakın…
Uzun süre oda sıcaklığında kaldıysa sakın...
“Pişirilen veya çiğ halde tüketime hazırlanan yiyeceklerin artanları eğer uzun süre oda sıcaklığında kaldıysa kesinlikle tüketilmemeli. Buzdolabında muhafaza edilen yiyecekler de tüketilecek kadarı ısıtılmalı. Piştikten sonra uzun süre muhafaza edilmesi gereken yiyecekler ise derin dondurucuya konarak saklanabilir. Ancak çözdürüldükten sonra ısıtılıp hemen tüketilmeli.”
Gıda zehirlenmelerine yol açan ‘çapraz bulaşma’ nasıl önlenir?
Gıda zehirlenmelerine yol açan çapraz bulaşma nasıl önlenir?
Gıda zehirlenmelerinde en yaygın sebep olarak çapraz bulaşmaya da dikkat çeken Uzunoğlu, “Çapraz bulaşma hazırlık veya üretim esnasında gıdaya etraftaki başka bir kaynaktan zararlı bakteri bulaşmasıdır. Bu bakteriler yapılarına bağlı olarak ısı yoluyla, pişirme ile ölmektedir. Çapraz bulaşmayı önlemek için pişmiş gıdaları buzdolabında üzeri kapalı halde ve özellikle kıyma, tavuk gibi çiğ ürünlerden ayrı bir bölümde muhafaza etmek gerekir” şeklinde konuştu.
İkinci kez ısıtıldığında zehirleyen besinler
İkinci kez ısıtıldığında zehirleyen besinler
Bazı besinler var ki pişirildiği gibi tüketilmesi gerekiyor. Çünkü 2.kez ısıtılıp tüketildiğinde zehirleme olasılığı çok yüksek. İşte uzmanlara göre ikinci kez ısıtılıp yenildiğinde zehirleme olasılığı yüksek o besinler:
Ispanak
Ispanak
Tavuk
Tavuk
Mantar
Mantar
Yumurta
Yumurta
Patates
Patates
Kereviz
Kereviz
Pancar
Pancar

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin