Hollanda Türkleri Konseyi’nden basın açıklaması

0
Hollanda Türkleri Konseyi

Hollanda Türkleri Konseyi (HTK), Türkiye ve Hollanda arasında yükselen gerilime yönelik bir basın açıklaması yayınladı

Hollanda Türkleri Konseyi (HTK), Hollanda’nın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni vermemesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’dan sınır dışı edilmesi üzerine yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Hollanda’da Türkiye’deki referandumla ilgili ülkelerinde propaganda yapılmasına izin verilmediği halde Türkiyeli hükümet yetkilileri ve cumhurbaşkanının propaganda konusunda ısrarcı olduğunu belirten Hollanda Türkleri Konseyi, hem Türkiyeli yetkililere hem Hollandalı yetkilileri sağduyuya çağırdı. Basın açıklamasından notlar şöyle:

Seçim yasalarının ihlali

T.C. Dışişleri Bakanı uluslararası ilişkilerde en yüksek diplomatik yöneticidir. Sadece Dışişleri Bakanları seviyesindeki ilişkilere bakar. Dışişleri Bakanı olarak seçim çalışması yapamaz. Dışişleri Bakanı, Bakanlık şapkasını çıkarıp, aynı başka ülkelerin siyasileri gibi, başka bir ülkeye siyasi partisi ve milletvekili olarak gidebilir. Bu çalışmalarını, siyasi partisinin kasasından ya da kendi cebinden finanse ederek yapabilir. Buna kimsenin itiraz etmemesi gerekir.

Çirkin söylemlerden kaçınmak gerekiyor

Türkiyeli yetkililer, Hollanda’daki Türk toplumunun kısa ve uzun vadede aleyhine olacak, Hollanda’ya ve Hollandalılara karşı çirkin söylemlerden kaçınmalıdır. Uluslararası ilişkiler ve AB ile ilişkileri de kötü yönde etkileyecek söylem ve eylemlerden kaçınmalı ve ilişkileri gerginleştirmeyi durdurmalıdır. Gerginlikten medet umarak , milliyetçilik yaparak, Hollanda’daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki Türk toplumunun oylarını evet yönünde kullanıp referandumda oy kullananların oyunu evet çıkartma kurnazlığı ve stratejisi izleyen oy avcılığı yöntemlerini bırakmalıdır. Hollanda’daki Türk toplumunu bu gerginliğin bir parçası yapmamalı ve söylemlerinde Hollanda Türk Toplumunu bu gerginlikten uzak tutmalıdır.

Hollandalı yetkililer de oy avcılığı yapmamalıdır

Hollanda’daki siyasiler de 15 Mart genel seçimleri ile ilgili olarak, Türk yetkililerin gerginleştirme politikasının aynısını kendileri de yapmamalıdır. Gerginlikten yararlanılarak oy avcılığı yapılmamalıdır.

Hollanda Hükümeti ve siyasi partileri, Türkiye Cumhurbaşkanı ve ekibinin Hollanda ile ilgili sözlerini, seçim malzemesi haline getirerek, Hollanda’nın da ayrılmaz bir parçası olan Hollanda Türk toplumunu rencide edici ve hassasiyetlerini aşağılayıcı eylem ve söylemlerden kaçınmalıdır.

Hollanda Türkiye’ye ilişkin olan referandum boyunca, Türkiye’nin Hükümeti ve Cumhurbaşkanı düzeyinde olmayan ve Türkiye’den gelecek siyasilere, toplantı yapma ve fikirlerini ifade etme özgürlüğünü kısıtlamamalıdır. Çünkü bu bir evrensel haktır. Bu olanağı karşılıklı olarak geliştirmeli ve bu olanağa zarar vermemelidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin