Hızlı ve güçlü elektrikli otomobil üretecekler

Hızlı ve güçlü elektrikli otomobil üretecekler

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri, elektrikli otomobil üretecek. TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen elektrikli araba yarışmasına “Ecowheel” adlı takımla katılan İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri, arabalarını yapmak için 35 bin TL destek aldı

Hızlı ve güçlü elektrikli otomobilTeknolojik gelişime katkı sağlamak, alternatif, temiz enerji kaynaklarında farkındalık oluşturmak, mesleki deneyim kazandırmak amacıyla 2005 yılından bu yana gerçekleştirilen etkinlikte, İEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinin öncülüğünde kurulan takım, 21-27 Ağustos’ta yapılacak yarışlar için elektrikli arabalarını hazırlıyor. “TÜBİTAK Efficiency Challenge ElectricVehicle” yarışmasında İzmir Ekonomi Üniversitesini 25 kişilik bir ekip temsil edecek.

En yüksek hıza ulaşacağız
İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar koordinasyonunda, İEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Bilir danışmanlığında gerçekleştirilen çalışmada, öğrenciler 25-26 Şubat tarihleri arasında Gebze TÜBİTAK TÜSSİDE Enstitüsünde eğitime katılacak. Bülent Bilir, günümüz gençlerinin teknolojiye yoğun bir ilgisi olduğunu belirterek, “Farklı disiplinlerden öğrencilerimiz bir araya geliyor. Aracın tasarımdan bütün elektrik, makine aksamına dek öğrencilerimiz yapacak. Onların heyecanı bütün disiplinlerin gelişmesini sağlayacaktır. Öğrencilerimiz en verimli batarya ya da hidrojen enerjili araç üretme konusunda teşvik ediliyor. Onlara mühendislik yeteneklerini gösterebilecekleri bir ortam sunuluyor. Bu ortamda İzmir Ekonomi Üniversitesini en iyi şekilde temsil edecekler” dedi.

“Ecowheels” takım kaptanı Selçuk Sarı da, uluslararası bir eğitim aldıklarını, teknolojiyi bilgiyle bir araya getireceklerini, en verimli bataryayı yapıp en yüksek hıza ulaşmak istediklerini söyledi.(İHA)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin