HES şirketi Fındıklı’dan geçemedi

HES şirketi

Yaşam alanlarını savunan Rize Fındıklı halkı bölgelerinde yapılması planlanan HES’e karşı sokağa çıktı, Dörtyol’da toplanan halk tulum eşliğinde yürüyüş yaptı yolu trafiğe kapattı.

Fındıklı halkı, ÇED heyetini “HES yapma boşuna yıkacağız başına” diyerek karşıladı.

Rize’nin Fındıklı ilçesi Büyük Dere üzerinden  PAR-EN Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Hayat Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali projesi için bugün yapılması planlanan halkın katılımı toplantısın bölge halkı  tarafından yaptırılmadı.

Saat 13.00’de Dörtyol’da toplanan Fındıklı halkı “Dereler Özgürdür Özgür Akacak” sloganları ve tulum eşliğinde toplantının yapılacağı Halk eğitim merkezine doğru yürüyüşe geçti. Halk eğitim merkezi toplantı salonunda bilgilendirme için hazır bulunan şirket ve bakanlık yetkilileri sunum yapamadı.

Proje için sunulan raporda kullanılan bilgilerin sahte olduğu bölgede inceleme bile yapılmadan yöreye ait olmayan fotoğrafların kullanıldığı belirten bölge halkı şirket ve bakanlık yetkililerinin proje hakkında bilgi vermesine fırsat verilmezken oturduğu yerden kalkıp kürsüye yürüyen Melahat Alişan kürsüdeki su dolu bardağı alarak “bu suyu içemezsiniz suyumuzu almaya geldiniz bu suyu içemezsiniz siz yanlış adrese geldiniz” diyerek heyete tepki gösterdi. Heyetin konuşmasına fırsat vermeyen halk sloganlar eşliğinde toplu halde salonu terk etti.

Halkın yoğun protestosu sonrası bir odaya çekilen heyetin kendi istediği tutanağını hazırladığını öğrenen halk binaya girmek isterken kolluk kuvvetleri ile arasında arbede yaşandı. Bina içerisinde bulunan ısrarı ile tutanak halkın istediği şekilde tutuldu.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu adına  konuşma yapan Avni Ertaş, toplantı sonrası tutulan tutanağın halkın kararlı iradesi sonucu değiştirildiğini anlatarak “Fındıklı halkının protestosu sebebiyle toplantı yapılamamıştır ibaresi tutanağa geçmiştir” dedi.

Ertaş ayrıca “Bugün Hayat HES ile ilgili gelen şirkete toplantıyı yaptırmadık ancak Arılı vadisinde SİT alanını kaldırmak için 24 Mayıs günü başka bir şirket Fındıklı’ya gelecek o gün sabahtan akşama kadar Arılı vadisinde nöbet tutmaya devam edeceğiz” dedi.

(Kaynak: karadenizisyandadır.net)

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin