Her Şeyi Yoluna Koymanızı Sağlayacak Japon Felsefesi Kaizen

0

Artık internet dizilerinin, sosyal medyanın bizleri yatağımıza ve koltuğumuza bağladığı bu modern çağda bizi tembelleştiren alışkanlıklara daha çok meyleder olduk.

Kaizen bize ne öğretebilir?

Kaizen kelimesi kai (değişim) ve zen (bilgi) anlamına gelen iki kelimeden türemiştir. Bu kelimenin ardında yatan felsefeyi hayatınıza uygulamak için ise sadece 1 dakikanızı ayırmanız yeterli. Kaizen felsefesi günlük yapmamız gereken bütün işleri tam zamanında yapmamız için bize yardımcı olacak nitelikte. Dahası, üretken olmanıza da katkı sağlayacak.

Sadece 1 dakikanızı ayırmanız gereken bu felsefeyle artık işlerinizi ertelemeyecek ve daha yaratıcı hissedeceksiniz. En meşgul insan bile çok kısa zaman ayırarak bu felsefeyi hayatının temeli haline getirebilir. Zamanlayıcınızı ayarlayarak ne kadar kısa sürede birçok şey başardığınızı görebilirsiniz. Bu ufak bir şey olsa bile, üşengeç bir insansanız size çok şey ifade edecek!

Kayzen felsefesinin doğru işlemesi için birçok yol izleyebilirsiniz

İlk olarak yapmanız gereken işler için en uygun saati bulun. Mesela sabah dokuzdan akşam beşe kadar çalışıyorsanız spora saat 6’da spora gidersiniz. Kayzen uygulamanızı sabah yapacağınız ilk şey veya akşam yatağa yatmadan önce yapacağınız şey olarak planlayabilirsiniz. Bu iki zamanlama da yapmanız gereken görevi tamamlamanız için harika zamanlardır ve güne hazır bir şekilde uyanmanız için idealdir.

Eğer yapmanız gereken işi uyumadan önce yaparsanız, uyandığınızda kendinizi güne iyi başlamak için daha cesaretli hissedeceksiniz. Asla sizi tembelleştiren alışkanlıklara geri dönmeye kalkmayın. Bahaneler üreterek kendinizi kandırmayın, sadece 1 dakikanızı alacak bir uygulama!

Ne zaman kendinizi tembelliğin sıcak kollarına bırakmaya kalkışırsanız, kendinize ne yaptığınızı düşünün. Her gün sadece 1 dakikanızı hayatınızı yoluna koymak için bir adım olarak düşünüp ayırmıyorsanız, ileride daha zor problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Bunun için daha fazla zaman ayırabilirim diyenlerdenseniz, bu felsefe hayatınızda birçok şeyi yoluna koymanıza yardımcı olacak. Japonların üretken ve çalışkan olamalarının ardındaki bu küçük sırrı keşfedince, kendinizi eskisinden daha güçlü ve başarılı hissedeceksiniz. Büyük işlerle başlamanıza ve kendinizi yormanıza gerek yok. Sadece sabah rutininize ufak bir görev bile sıkıştırmak, güne çok daha pozitif başlamanızı sağlayacaktır. Geri kalan saatlerdeki işleriniz için de sizi cesaretlendirecektir. Ne kadar çalışkan ve düzenli olduğunuzu fark eden birçok insan da sırrınızı merak edecek hatta belki işinizde bile yükseleceksiniz.

Herkesin, her gün için ayırdığı birkaç Kaizen dakikası olmalı. Daha üretken, pozitif, başarılı, öz güvenli ve cesaretli bir yaşamın tadına varmak için!

Kaynak: Filoji

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin