“Her on dakikada bir çocuk tedavisi mümkün olan bir hastalıktan ölüyor”

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Yemen’i çocuklar için dünyada yaşanacak en kötü yer olarak niteledi. UNICEF, daha fazla yardım ulaşmaması durumunda 11 milyon çocuğun felaketle karşı kaşıya kalacağı uyarısında bulundu.

UNICEF’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Geert Cappelaere, Ürdün’ün Başkenti Amman’da dün yaptığı basın toplantısında, Yemen’de tahminen her on dakikada bir çocuğun tedavisi mümkün bir hastalıktan dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

Geert Cappelaere, Yemen’de son iki buçuk yıl içinde ağır yaralan ve ölen çocuk sayısının 5 bin olduğunu, iki milyon çocuğun yetersiz beslendiğini söyledi.
Geert Cappelaere, Yemen’de savaşın sürmesine rağmen UNICEF’in çocuklara elinden gelen her türlü yardımı yapmaya devam edeceğini söyledi. Cappelaere, UNICEF’in Yemen’in Başşehri Sana’ya 1 milyon 900 bin aşı gönderdiğini, bunun küçük bir adım olduğunu yardımların devam edeceğini belirtti.
UNICEF, 600 bin çocuğun, difteri gibi bazı bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanmasının beklendiğini belirtti.

Diğer taraftan, UNICEF’in Yemen Büro’su, Yemen’de 350 bin çocuğun üç yıldır okula gidemediğini açıkladı. UNICEF, çocukların okula gidememesi sebebiyle Yemen’de okuryazarlık oranında ciddi düşüş olacağından korkulduğu kaydedildi.

Yemen’de savaş sebebiyle 1 bir yıldır öğretmen maaşlarının ödenmemesi ve okulların bombalanarak tahrip olmasının eğitimin aksamasında büyük rol oynadığı ifade edildi.
Ayrıca, Husilerin müfredatı Şii mezhebini destekleyecek şekilde değiştirdiği belirtildi.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin