HDP milletvekilleri Öcalan için TBMM’de açlık grevine başladı

0

Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Abdullah Öcalan için açlık grevine başladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Grup Toplantı Salonu’nda açıklama yaptı. Buldan, bugün saat 10 itibariyle 10 milletvekiliyle Meclis’te açılık grevi başlattıklarını söyleyerek, “Açlık grevimizi, sevgili Leyla Güven’in Diyarbakır Cezaevi’nde 27 gündür Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasına yönelik başlatmış olduğu açlık grevine destek amaçlı yapıyoruz. En fazla konuşması, konuşulması gereken yer meclistir. Bu sorun sadece Leyla Güven’in sorunu değildir, bu sorun sadece HDP’nin sorunu değildir, bu sorun Türkiye’nin sorunudur” şeklinde konuştu.

”Bu direniş başka mekanlarda da devam edecek”

Açlık grevlerinin sonuca ulaşmasını talep ettiklerini belirten Buldan, “Tecridin kalkmasının Türkiye’nin geleceği, yarınları açısından, Türkiye’nin barışı ve demokrasisi açısından önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Yarın akşam 7 gibi eylememizi sonlandıracağız. Bu direniş başka mekanlarda da devam edecek” ifadelerini kullandı.

Açlık grevine Buldan, TBMM Başkanvekili Mithat Sancar, İzmir Milletvekili Sibel Kemalbay Pekgözegü, Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ve Dirayet Dilan Taşdemir, Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Muş Milletvekili Şevin Coşkun katıldı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin