HBO’ya yapılan saldırıyı Türk hacker gurubu gerçekleştirmiş olabilir

ABD’nin önde gelen, paralı televizyon kanalı HBO geçtiğimiz aylarda ciddi bir siber saldırıya maruz kalmış ve sunucularından 1.5 TB boyutunda veri çalınmıştı.

HBO’ya yönelik gerçekleşen siber saldırıyı araştıran ABD’li savcılar, saldırının arkasında  Türk hacker grubu Turk Black Hat Security Team’in olabileceğini belirledi. Bu grup aynı zamanda ABD’de yüzlerce web sitesine yapılan saldırınında sorumlusu olarak gösteriliyor.

Soruşturmayı yürüten savcı, Behzad Mesri, Türk Hacker grubu ile birlikte İran Ordusu adına devlet destekli hacker gurubu Skote Vahshat’ında saldırıda yer almış olabileceğini açıkladı. İran’ın İsrail’e karşı düzenlediği siber saldırılarda da bu grubun kullanıldığı düşünülüyor.

1.5 TB boyutunda veriyi çalan hackerlar Game of Thrones dizisinin yayınlanmamış bölümlerini TV’den önce yayınlayarak, yeni bölümleri de aynı şekilde yayınlamamak için kanaldan fidye istemişlerdi. Kanal fidye ödemeyince reddedince sezonun final bölümü dahil pek çok önemli bölüm internete sızdırılmıştı.

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin