Hatay’da orman yangını

orman yangını

Hatay’ın Arsuz ilçesinde yerleşim yeri yakınında çıkan orman yangını kısmen kontrol altına alındı.

Arsuz Işıklı Mahallesi ormanlık alanında ve yerleşim yeri yakınında çıkan orman yangınının kısmen kontrol altına alındığı öğrenildi. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan Altıntaş, bölgede yaptığı incelemeler sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının dün saat 14.00 sularında başladığını ve çıkış sebebinin araştırıldığını söyledi.

orman yangını
Yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

Yangın ihbarının gelmesiyle birlikte ekipleri harekete geçirdiklerini, yangında ilk olarak evlere ve vatandaşlara zarar gelmesini önlemek üzere planladıklarını belirten Altıntaş, “Yangın anında ilk olarak Kale Mahallesi’ndeki ilk müdahale ekibimizi harekete geçirdik. Yörenin sıkıntılı olduğunu bildiğimiz için helikopterlerimizi kaldırdık. Helikopterlerden ilk görüntüleri aldıktan sonra yangının tehlikeli olabileceği noktasında şüphemiz artınca Adana, Mersin ve Antalya’dan da 4 helikopter, 2 uçağımızı kaldırdık. 36 arazöz, 12 su tankı, 6 dozer, 2 greyder ve 300’e yakın işçimizle birlikte 11-12 teknik elemanla yangına müdahale ettik. Yangın şu an için kısmen kontrol altında. Çok büyük tehlike arz etmiyor” dedi.
Yangın nedeniyle herhangi bir ev ve vatandaşın zarar görmediğini sözlerine ekleyen Altıntaş, ilk belirlemelere göre yangında 40 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi.

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ve Belediye Başkanı Nazım Culha’da yangın bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Ayrıca, Arsuz Kaymakamlığı koordinesinde, İskenderun Kızılay Şubesi tarafından Işıklı Mahallesi’nde orman yangını nedeniyle afet ekipleri, yangından etkilenen vatandaşlara iaşe dağıtımı yaptı.

İskenderun Kızılay Şube Başkanı Ümit Günay, orman söndürme ekipleri ile mahalleliye 2 bin 500 adet su ile 200 adet yemek ve ayran dağıtımı yaptıklarını belirtti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin