Hasankeyf’te çardaklar sular altında kaldı

Dicle Barajı’nda su seviyesini kontrol altına almak amacıyla açılan kapaklardan biri kırıldı. Olay sonrası Dicle Nehri’nde su seviyesi yükselirken, Batman’ın Hasankeyf ilçesinde, işletmecilere ait çardaklar sular altında kaldı. 

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nda, yağışlarla yükselen su seviyesini kontrol altına almak amacıyla açılan kapaklardan biri geçtiğimiz günlerde kırıldı. Yükselen su, Batman’ın Hasankeyf ilçesinde nehir kenarında bulunan işletmeleri de etkiledi. İşletmelere ait çardaklar sular altında kalırken, çardakların başında nöbet tutan esnaf, geçim kaynaklarının çardaklar olduğunu belirterek yetkililerden yardım istedi.

“Tavuklarımın hepsi telef oldu” 

Hayvanlarının telef olduğunu belirten esnaf Adem Bakaç, “Suyun yükselmesi nedeniyle bir yıllık gelirimiz, tahtalarımız, masalarımız ve dolaplarımız suyun altında kaldı. Tavuk besliyorduk, bir sürü kümes vardı, hepsi telef oldu. Yetkili kişilerden zararımızın giderilmesini istiyoruz” dedi.

“20 yıllık emeğim gitti” 

Yıllardır ailesinin tek geçim kaynağının çardaklar olduğunu belirten işletmeci Hasan Kanat ise, “20 yıldır bu çardağı işletiyorum. 20 yıllık emeğim gitti. Hepsi suyun altında kaldı. Eşyalarımızın hepsi gitti. Maddi durumumuz olmadığı için emeğimize üzüldük. Çocuklarımın geçimini buradan sağlıyordum. O da artık yok. Tek geçim kaynağımız bu çardaktı. Barajdan dolayı burada gece gündüz nöbet tutuyoruz. Bütün esnaf üzgün, ne olacak diye bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin