Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla, New York’ta tutuklandı

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla New York'ta tutuklandı

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Rıza Sarraf davası nedeniyle New York’ta tutuklandı.

Halkbank’ın  Uluslararası Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Mehmet Hakan Atilla, bugün Rıza Sarraf davası nedeniyle New York’ta tutuklandı. New York Genel Bölge Savcılığından yapılan açıklamada, Atilla’ya “ABD finans kuruluşlarını kullanarak ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme ve bankacılık sahtekarlığı yapma” suçlamalarının yönetildiği bildirildi. Mehmet Hakan Atilla’nın bu iki suçtan toplam 50 yıla kadar hapsi isteniyor.

Açıklamada, “ABD finansal sistemini kullanarak sahte belgeler ve asıl niyeti gizleyerek İran hükümeti ve İranlı kuruluşlara milyonlarca dolar transfer etme eyleminde bulunduğu” ifadelerine yer verildi. Ayrıca açıklamada, ABD yasalarına göre “bankacılık sahtekarlığının 30 yıla kadar”, “finansal yaptırımların delinmesinin ise 20 yıla kadar” hapis cezasını gerektirdiği ancak son kararı yargıçların vereceği vurgulandı.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın görev için Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğu sırada New York JFK Havalimanı’nda gözaltına alınmasıyla ilgili Halkbank’ın resmi internet sitesinden bugün yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:
“Sayın Mehmet Hakan Atilla’nın ilk duruşması yapılmış, iddianame hazırlanmak üzere savcılığa süre verilmiştir. Konuyla ilgili, Bankamızca ve devletin ilgili birimlerince gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Bu konuda resmi bilgiye henüz ulaşılamamıştır. Bilgi temin edildiğinde, en kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bu süre zarfında, Bankamızın ve yetkili makamların verdiği bilgiler dışındaki spekülatif haber ve yorumlara itibar edilmemesi hususunu kamuoyunun bilgilerine sunarız”

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin