Halk sokaklara inmeye devam ediyor!

Tahran’da iki gün önceden greve giden esnaf bugün sokağa inerek ülkedeki ekonomik sorunlar ve döviz kurunda yaşanan yükselişi protesto etti. 

İran’ın başkenti Tahran’da ülkenin ekonomik istikrarsızlığı ve dövizde yaşanan yükselişe protestolar önce çarşı pazarın greve gitmesiyle başladı. Bugün sabah saatlerinden ise yüzlerce insanın sokağa inmesiyle çığ gibi büyüyen bir itiraz dalgasına dönüştü.
Başkentteki esnaf ve toptancılar, piyasada önemli yere sahip olan “Tahran Büyük Çarşısı, Tahran mobilyacılar pazarı, Tahran Telefoncular Pazarı”nda ekonomik sorunları protesto etmek için dükkanlarının kepenklerini kapattılar.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda yüzlerce protestocunun İran’ın dış siyaseti özellikle de Suriye politikasını kınayan sloganların atıldığı görüldü. Tansiyonun yükseldiğini gösteren görüntülerde halk “Suriye’yi bırak, halimize bak” ve “Bizim düşman burada (İran), ABD’nin düşmanlığı yalan” ve “Filistin, Suriye bedbahtlığımızın sebebi” gibi sloganlar da sık sık atıldı.

İran’da doların kısa süre içinde 4 bin tümenden 8 bin tümenlerin üstüne tırmanması ekonomik sorunların döviz piyasasında ne kadar belirgin olduğunun göstergesi olmuştu.
Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti nisan ayında doların 4 bin 200 tümene sabitlenmesi kararı almış ve serbest piyasada alım satımı yasaklamıştı. Bankalarda resmi kur üzerinden işlem gören dolar, serbest piyasada 9 bin tümen hatta zaman zaman 10 bin tümen seviyesinde kaçak yollardan işlem görüyor. Eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad hükümetinin zamanında uygulanan ağır ekonomik yaptırımların etkisinden halen kurtulamayan İran bu sefer ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen ay nükleer anlaşmadan çekildiği ve yeni yaptırımların uygulanacağını açıklaması İran piyasalarını olumsuz yönde etkilemişti.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin