Habitat Derneği’nden Hour Of Code 2017 kampanyası

Günümüzde “kod okuryazarlığı” önemli bir kavram olarak öne çıkıyor. Kod yazmanın inovatif düşünmeyi ve girişimciliği teşvik ettiğine inanan global code.org girişimi tüm dünyada herkesi kod yazmaya davet eden ve cesaretlendiren çeşitli etkinlikler düzenlenmesine öncülük ediyor. Bu amaç ile öncülük ettiği etkinliklerden bir tanesi de Hour of Code Kampanyası.

Hour of Code Kampanyası bu sene “Bilgisayar Bilimleri Haftasında”, 4-10 Aralık 2017 tarihleri arasında tüm dünyadan çeşitli kurumların desteği ile çeşitli ülkelerde uygulanacak.

Hour of Code(Kodlama Saati) 180’den fazla ülkede gerçekleşen 40 milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir hareket. Hour of Code Kampanyası’nda herkes dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir Kodlama Saati etkinliğini organize edebiliyor. Sitedeki (code.org) bir saatlik dersler 30’dan fazla dile çevrilmiş durumda.

Nasıl Destek Olabilirsiniz/Neler Yapabilirsiniz?

Habitat Derneği de küresel çaptaki bu kampanyaya çeşitli etkinliklerle destek oluyor.

Bu amaçla yerellerde 4 – 10 Aralık tarihleri arasında:

– Okullarda Hour of Code hakkında bilgilendirici sunumlar yapılacak. Eğer sunumlara sizlerde destek olmak isiyorsanız www.code.org sitesindeki online eğitim içeriklerini kullanarak okullardaki çocuklara kodlama deneyimi yaşamalarına öncülük edebilir, bir saatlik kodlama workshopları düzenleyebilirsiniz.

– Kodlamanın temeli konusunda kendi kurumlarınıza ya da yerel paydaşlarınıza yönelik bilgilendirici yerel eğitimler düzenleyebilirsiniz. Bu kapsamda Minik Parmaklar projesi kapsamında uygulanan KODU Game Lab eğitim müfredatları ve akışı için tıklayınız.

– Kodlama haftasında gerçekleştirilecek etkinlikleri #habitatheryerde ve #kodlamasaati veya #HourOfCode etiketleri ile sosyal medyada paylaşınız.

Kampanya ile ilgili daha detaylı bilgi için: burayı tıklayınız.  

İlgili bilgilendirici siteler: http://hourofcode.com/tr /   http://code.org/  /  http://csedweek.org/

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin