Güneşi görmeyenlerin sendikası: ”AVMES”

Ankara’da basın toplantısı düzenleyen AVM çalışanları, Alışveriş Merkezi Emekçileri Sendikası adı altında kurulan sendika ile ilgili basın açıklaması yaparak bilgi verdi.

Alışveriş Merkezi Emekçileri Sendikası (AVMES) adı altında kurulan sendika ile ilgili Ankara’da basın açıklaması düzenlendi. Toplantıya AVMES Genel Başkanı Can Dastan da katıldı. AVMES hakkında bilgiler veren Dastan, ”AVMES, yoğun çalışma temposunda ezilen kardeşlerimizin emeklerinin karşılıklarını alması, iş kanuna uygun ve bireyin çalışma sınırı üzerinde olan bu koşulları asgari şartlarda düzenlenmesi ve kurgulanması amacı ile faaliyete başlamıştır” ifadelerine yer verdi.

”AVMES Genel Başkanı Can Dastan”
“Güneşi görmeyenlerin sendikası”

Dastan, tanıtım toplantısında “Güneşi görmeyenlerin sendikası” sloganını ifade ederek şöyle devam etti:
“Her geçen gün hızla büyüyen, ticaretin ve sosyal hayatın büyük bir kısmını halka sunan alışveriş merkezlerine baktığımızda her yıl yaygınlaşan, büyüyen ve istihdam sağlayan ticaret merkezleri olduklarını görüyoruz. Ülkemizde ise 450’nin üzerinde alışveriş merkezinin yanı sıra, cadde mağazaları ve kurumsal market zincirlerini kapsayan yaklaşık 1 milyon çalışan var. Türkiye potansiyelinde en genç çalışan kitlesinin bulunduğu ve en aktif çalışma dönemimizi harcadığımız bu ticarethanelerde, emeklerimizin karşılığını tam manasıyla alamamanız sebebiyle, burada bulunan diğer alışveriş merkezi emekçisi olan kardeşlerimizle birlikte açılışını yaptığımız sendikamızın kurulması gereği zorunluluk halini almıştır. Bu sebeple oluşturduğumuz AVMES, yoğun çalışma temposunda ezilen bu kardeşlerimizin emeklerinin karşılıklarını alması, iş kanuna uygun ve bireyin çalışma sınırı üzerinde olan bu koşulları asgari şartlarda düzenlenmesi ve kurgulanması amacı ile faaliyete başlamıştır.”

Alışveriş merkezi çalışanlarının hakları da düzenlenmeli

Sendika üyeliğinin anayasal hak olduğunu söyleyen Dastan, 1 Mayıs’ta çalışan alışveriş merkezi çalışanlarının haklarının da düzenlenmesini gerektiğini vurgulayarak “Resmi tatiller bayram izinleri ve tüm özel günlerde çalışmak zorunda kalıyoruz. Fazla mesai gerçeğe uygun olmayan puantajlar ile ödenmemesi ve bu cetvellerin yöneticiler tarafından doldurularak imzalatılması, hukuksuz rotasyon, yasayla bağdaşmayan iş sözleşmesi bizler bu mağduriyetleri en aza indirmek için iş veren ve işçi arasında köprü kurmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin