Gümüşhane’de 557 yıllık Taşköprü onarılacak

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Yağmurdere Vadisi’nde yer alan 557 yıllık Taşköprü’nün onarımı için harekete geçildi. 

Gümüşhane merkeze bağlı Arslanca köyü sınırlarında yer alan Balahor deresi üzerindeki tarihi köprünün selde yıkılmasının ardından Gümüşhane Valiliği Taşköprü Yaylası’ndaki 557 yıllık tarihi köprünün aynı akıbete uğramaması için harekete geçti.

1461 yılında Trabzon’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldığı söylenen Taşköprü’nün son yıllarda kemerindeki ve üzerindeki bazı taşların döküldüğü gözlenmişti.  Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş’tan köprünün onarımını isteyen Gümüşhane Valisi Okay Memiş, “İlimiz sınırlarında çok sayıda tescilli eser var. Sizden istirhamımız Taşköprü yaylasındaki tarihi köprünün restore edilmesi. Taşköprü yaylasına ismini veren bu köprümüz tespitlerimize göre bu yıl müdahale edilmezse yıkılabilir. Lütfen ekibinizi görevlendirin. Çok az bir maliyetle onarabiliriz. Tescilli köprüler Karayolları’nın yetkisinde. Birde Santa Antik Kenti’ndeki köprü konusunda sizin yardımınıza ihtiyacımız var. Yoksa çok geç olabilir. Haftaya bir ekip hemen müdahale edebilirse iyi olur” dedi.

Yapı taşlarının yan kayaların rengini alması, tutucu derzlerin taşlaşması, yapı stilinin başka köprülerden ayrı olması, horasan kaynağıyla yapılmış olması nedeniyle asırlarca zor doğa şartlarına dayanarak günümüze kadar gelen Taşköprü, ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin