Google’dan Bach’ın Doğum Gününe Özel Kutlama

0

Google, bugün paylaştığı doodle’da Johan Sebastian Bach’ın doğum gününü eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde kutladı. Google’ın bugünkü logosunu tıklayanlar, notalar sayesinde melodi oluşturabiliyor.

Sanatçıların, kâşiflerin, bilim insanlarının felsefecilerin ve ünlü simaların doğum günlerini ya da insanlığa katkı sağladıkları önemli günleri kutlayan dünyanın en büyük teknoloji firması Google, bu isimlere özel doodle adını verdiği logolar tasarlıyor. Google, bugün paylaştığı doodle’da ise Johan Sebastian Bach’ın doğum gününü eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde kutladı. Google’ın bugünkü logosuna tıkladığımızda, yapay zeka, seçtiğimiz notalar sayesinde oluşturduğumuz melodiyi Bach’ın armoni beğenisine göre analiz ederek sanki bu melodiyi Bach yazsa nasıl olurdu diye duymamızı sağlıyor.

Johann Sebastian Bach kimdir?

Alman besteci ve barok dönem müzisyeni Bach, klasik müzik denince akla gelen ilk isimlerden biri. 21 Mart 1685 tarihinde Eisenach’ta doğdu. Babası Johann Ambrosius Bach, şehirdeki müzisyenlerden sorumluydu. Tüm amcaları da müzisyendi. Bach, keman ve klavsen çalmayı babasından öğrendi. Erkek kardeşi Johann Christoph Bach’tan da klavikord çalmasını öğrendi. Böylece çağdaş müziğe adım atmış oldu. Bach, iki yıl boyunca St. Michaelis Okulu’na gitti. Mezun olduktan sonra Almanya’da çeşitli müzikal görevlerde bulundu. Bach köklü Alman stillerini özellikle İtalya ve Fransa gibi dış ülkelerden aldığı ritimlerin, formların ve yapıların adaptasyonu ve kontrpuan, armoni, müzikal motiflerin organizasyonundaki ustalığıyla geliştirmiştir.

Bach’ın besteleri Brandenburg Konçertoları, Goldberg Varyasyonları, Si minor Missa, 2 Çile, ve 200 tanesi günümüze kadar ulaşmış 300’den fazla kantatayı kapsamaktadır. Bach’ın müziğine, teknik hakimiyeti, artistik güzelliği, entelektüel derinliği sayesinde büyük saygı duyulmuştur. 19. yy.’da müziğine tekrar ilgi duyulmasına  kadar kendi döneminde büyük bir besteci olarak bilinmemiş ancak kendisine bir orgcu olarak büyük saygı duyulmuştur. Bugün en büyük bestecilerden biri olarak kabul edilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin