Girişimciliğin sırları anlatıldı

Girişimciliğin sırları anlatıldı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Endüstri 4.0 Topluluğu tarafından düzenlenen “Kadın Girişimcilik ve E Ticaret” konulu konferansta girişimciliğin sırları anlatıldı.

GAÜN Endüstri Mühendisliği’nde gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak, Umutgül Bulut’un yaptığı katıldı. Girişimcilik adına attığı adımları, kadın girişimcileri ve kurucusu olduğu e-ticaret sitesi hakkında katılımcıları bilgilendiren Bulut, bir girişimcinin olmazsa olmaz üç özelliğinin cesaret, bilgi ve yetenek olduğunu vurguladı. Bulut, “Girişimcilik yaptığınız zaman kar amacı gütmekle birlikte gelecek zararı da kabullenmeniz gerekir. Bu riski yönetebilmeniz için cesur olmanız gerek ve bu cesareti de sadece bilgi dağarcığınızdan sağlarsınız.  Bilgi dağarcığınız geniş ise yapacağınız iş hakkında yeterli bilgiye sahipseniz siz zaten cesur insanlarsınızdır. Tabii ki en önemli unsur yetenek. Ürettiğiniz ürünü sunacağınız alanlarda örneğin üretim, maliyet, finansman konusunda belli bilgilere sahip oluyor ve bu yetenekleri yönetebiliyor olmanız gerekir” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda yetenek konusunun şirketlerde çok fazla ciddiye alındığını ifade eden Bulut, yetenek yönetimi diye bir planlama çıktığını söyledi. İnovasyonla, teknolojinin gelişmesiyle birlikte küreselleşmeye ayak uydurabilmek için şirketlerin insan kaynakları yönetimini uygulamaya başladıklarını aktaran Bulut, “İnsan Kaynaklarının tek stratejisi insan odaklı olması. Amaçları, onları çalışan olarak görmekten çok bir insan, değer ve yetenek olarak görmek ve herkesin farklı farklı yeteneklerini ortaya koymak. Bu yeteneklerden kendi şirketlerine kazanç sağlayabilmek için yetenek yönetimi programlarına başvuruldu. Böylece insanların yetenekleri ortaya çıkar. Hem kendi firmaları için belli değerler katar hem de kişinin girişimcilik ruhunu ortaya çıkartır” diye konuştu.(iha)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin