Genç iklim aktivistleri yalnızca Greta Thunberg’den ibaret değil

Birleşmiş Milletlerin İklim Zirvesi konuşmacıları arasında yer alan 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg, tüm dikkatleri üzerine çekti. İklim konusundaki hassasiyetini her fırsatta dile getiren Greta Thunberg, iklimin korunması için ülkelerin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı. Ama Greta Thunberg bu zor yolculuğunda yalnız değil. Onun gibi daha bir çok genç iklim savaşçısı var.

Fotoğrafçı, model ve yazar Darby Freeman bununla ilgili bir tweet paylaştı: “Greta Thunberg ile birlikte bilmeniz gereken üç aktivist Autumn Peltier, Mari Copeny ve Xiye Bastida. Bu isimleri unutmayın ve iklimle ilgili konuşmalara dahil edin.” Bu tweet yetmiş binin üzerinde beğeni aldı ve birçok kez paylaşıldı.

“Greta Thunberg ile birlikte bilmeniz gereken üç aktivist Autumn Peltier, Mari Copeny ve Xiye Bastida. Bu isimleri unutmayın ve iklimle ilgili konuşmalara dahil edin.”

 

Autumn Peltier

2004 doğumlu Autumn Peltier Anishinaabe-kwe ve Wikwemikong First Nation üyesi ve aynı zamanda uluslararası kabul görmüş temiz su savunucusu. “Su savaşçısı” olarak da bilinen Peltier 2018’de BM Genel Kurulunda suyun korunması konusunda dünya liderlerine konuştu. Büyük teyzesi Josephine Mandamin’den esinlenerek sekiz yaşındayken su adına savunuculuğa başladı.

 

Mari Copeny

“Little Miss Flint” olarak bilinen Mari Copeny, Michigan’da bulunan Flint şehrindeki çocuklar için savaşan on bir yaşında bir aktivist. Mari henüz sekiz yaşındayken, şehirde su krizi yaşandıktan sonra o ve kardeşlerine musluğu açmamaları söylendi. Bu zor zamanlarda çaresiz hissetmek yerine Mari topluma yardım etmeye ve Flint’teki çocuklar için savaşmaya karar verdi ve o zamandan beri durmadı.

 

 

 

 

Xiye Bastida

Bastida iklim değişikliğinin etkilerini ilk elden tecrübe etti. Kuraklığın olduğu ve ardından şiddetli yağışlar alan San Pedro Tultepec kasabasında büyüdü. O ve ailesi dört yıl önce New York’a taşındığında, Sandy Kasırgası’nın neden olduğu yıkıma şahit oldu. Böylece hasarı durdurmak için farklı yerlerden insanları bir araya getirmeye kendini adadı.

 


Kaynak: boredpanda

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin