Genç çift bisikletle Londra’dan 80 günde İznik’e ulaştı

bisikletle Londradan

Londra’da yaşayan bisiklet tutkunu Litvanyalı nişanlı çift, bisikletleri ile 80 günde İznik’e ulaştı. 

22 Nisan’da Londra’dan yola çıkan Dovydas Urbonas (34) ve Milda Tamasauskaite (27), Litvanya, Polonya, Ukranya, Romanya ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye ulaştı. İznik’te mola veren çiftin yolculuğu tam 80 gün sürdü. Çift, kendileri gibi seyyah olan ve bisikletleriyle 26 ülke gezen Türkiye’nin yakından tanıdığı www.minikgezgin.com adlı gezi sitesinin sahibi İznikli İnci Sarıhan ve Soner Sarıhan tarafından evlerinde misafir edildi.

Litvanyalı gezginlerin 1,5 yıl sürecek olan bisiklet yolculuğu Türkiye’nin ardından İran, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Pakistan, Hindisatan, Nepal, Burma, Tayland, Malezya ve Endonezya’da son bulacak. Dovydas Urbonas ve Milda Tamasauskaite, bisikletleri ile 1,5 yılda toplam 18 ülke kat etmiş olacak.

Türkiye’ye pedal çevirmeden önce insanların güvenlik konusunda endişeli olduğunu söyleyen Dovydas Urbonas, Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu dile getirerek, “Seyahat için hazırlandığımız süreçte gitmek istediğimiz ülkeler hakkında çok fazla araştırma yaptık. Bu süreçte görüş aldığımız insanlar, Türkiye’nin güvenli olup olmadığı konusunda şüpheliydiler. Türkiye gerçekten güvenli bir ülke. İnsanlar herhangi bir sıkıntı yaşadığımızda bizlere çok yardımcı oldular. Türkiye hiç de diğer insanların düşündüğü gibi bir ülke değil. Güvenlik konusunda endişesi olanların Türkiye’ye gelip burada yaşamaları gerekiyor” şeklinde konuştu. Öte yandan Urbanos, Türkiye’deki insanların misafirperverliğine hayran kaldığını ifade etti.

Milda Tamasauskaite ise, Türk insanının yardımsever olduğunu ifade ederek, “Gezimiz sırasında bizi en çok mutlu eden şey Türkiye’de bir çok insanla tanışmamız oldu. Hepsi çok arkadaş canlısıydı. Bizimle sohbet etmek istediler ve ihtiyaçlarımızı giderdiler. İnsanların bizimle iletişime geçmek isteyip ihtiyaçlarımızı gidermeleri çok hoşumuza gitti” diye konuştu.

Türkiye’deki doğal güzellikleri çok sevdiğini ifade eden Tamasauskaite, İznik Göl’ü ve çevresinin görülmeye değer olduğunu belirtti.

Ev sahibi olan Soner Sarıhan, “Bisikletçilerin bisikletçileri ağırladığı bir site var. Dovydas ve Milda, bize internetten bu şekilde ulaştılar. Avrupa’da bunu biz de kullanıyorduk. Ben eşim ve oğlum bugüne kadar 26 ülkede pedal çevirdik. “Minik Gezgin” ismi de oradan geliyor. Oğlumuz daha iki yaşındaydı. Emzik ve bez kullanırken yollara düşmüştük. Biz Litvanya’da çok güzel günler geçirmiştik. Bugün de yine buradan misafirlerimiz var. Türkiye’yi geziyorlar çok memnun kadıklarını ifade ettiler. Özellikle çaya, kebaba ve yetişen meyvelere bayıldıklarını söylediler. Yarından itibaren Tuzgölü, Nevşehir, Diyarbakır, Van ve ardından İran’a geçecekler. Asıl hedefleri ise ekvator bölgesi olan Endonezya. Dovydas ve Milda Londra’da takı sektöründeler. Ancak uzun süre önce ara vermişler. Bugün bu yolculuğa başladılar. Uzun bir yolculuk onları bekliyor” dedi.(İHA)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin