Genç Çevirmenler Yarışması için geri sayım başladı

Avrupa Birliği Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışması’nın sekizincisi 13 Ocak 2018 tarihinde Ankara’da yapılacak.

AB Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bu yıl yarışmaya çeviri eğitimi veren 38 üniversiteden 108’i İngilizce, 19’u Almanca, 15’i Fransızca dillerinde olmak üzere toplam 142 öğrenci katılacak.

Avrupa Birliği’ne katılımdan uygun bir süre önce AB müktesebatının Türkçe’ye çevirisinin tamamlanması ve AB kurumlarının ihtiyaç duyacağı çevirmenlerin yetiştirilmesi Türkiye’nin adaylık yükümlülükleri arasında yer alacak. Bu çerçevede, Avrupa Birliği Bakanlığı 2010 yılından bu yana her yıl ‘Genç Çevirmenler Yarışması’nı düzenliyor. Yarışmayla üniversitelerin ve mesleğe hazırlanan genç çevirmenlerin Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine yönelik farkındalıklarını artırmak ve bu alanda nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkıda bulunmak amaçlanıyor. Yarışmaya üniversitelerin mütercim-tercümanlık ve çeviribilim bölümleri ile yüksekokulların uygulamalı yabancı dil ve çevirmenlik bölümlerinin son sınıf öğrencileri katılabiliyor.

Yarışmada İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde dereceye giren genç çevirmenlere başarı sertifikaları, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik tarafından verilecek. Dereceye giren genç çevirmenler ayrıca Brüksel’de yerleşik çeviri kurumlarını ziyaretle ödüllendirilecek.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin