Geçmiş dönemlere ait 5 bine yakın eşyayla sergi salonu kurdular

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde, yok olmuş ve yok olmaya yüz tutmuş mesleklere ait malzemeler ve geçmiş yıllarda kullanılan eşyaların sergileneceği ‘Sosyal Yaşam ve Etnografik Sergi Salonu’ kuruldu.

Sandıklı Folklor ve Tarih Derneği (SAFAD) tarafından Yeni Sanayi Sitesi’nde ‘Sosyal Yaşam ve Etnografik Sergi Salonu’ oluşturuldu. Kısa zamanda açılması beklenen salonda, geçmişte kullanılan araç gereçler ile eski mesleklere ait malzemeler yer aldı. Sergi salonunda, yok olmuş ve yok olmaya yüz tutmuş berberlik, semercilik, keçecilik, bakırcılık, marangozluk, leblebicilik, demircilik gibi meslekleri hatırlatan çeşitli eşyalar da yer aldı. Salonda, ayrıca geçmişteki sosyal yaşama ait sinema makineleri, tarım aletleri, bakır mutfak eşyaları, giysiler ve oyma çocuk beşiği gibi 5 bine yakın eşya bulunuyor.

Sandıklı eski Belediye Başkanı Osman Seyman ve araştırmacı yazar Ali Osman Karakuş sergi hakkında bilgi verdi. Seyman, “Dedelerimizin, ninelerimizin eşyalarını, o günkü yaşamlarında kullandıkları malzemeleri çıkaralım, hiç olmazsa bizden sonraki çocuklarımız, torunlarımız bunları öğrensin; diye bu eşyalar toplanmış. Sonra devreye bizler girdik. Tanzim ve düzenini sağlayarak, gece gündüz çalışarak, bu şekle getirdik” dedi.

Yazar Ali Osman Karakuş da yaptığı açıklamada, ’’Böyle bir yerin oluşmasında başta esnaf odası başkanımız Hasan Mutlu ön ayak oldu sağ olsun düşünmüş daha sonra ekip kurmak gerekti, evlerimizde bodrumlarda değersiz gibi görünen ya da çöpe atılacak malzemelerin vatandaşlarımız kıymetli olduğunun farkına vardı, derneğimize bağışladı. Biz de burada bunları sergiliyoruz. Geçmişte sosyal yaşımın her safhasında kullanılan eşyalar bize bağış olarak geldi, gayemiz geçmişte kullanılan eşyaları yaşamı geleceğe aktarmaktır’’ şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin