Gazipaşa Ortaokulu’nun genç yazarları ilk kitaplarını yayımladı

Gazipaşa Ortaokulu’nun genç yazarları

Aydın Gazipaşa Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Hakkı Çelik’in yönlendirdiği öğrencileri, kendi yazdıkları dört kitabı bastırarak yazarlığa ilk adımlarını attı.

Gazipaşa Ortaokulu’nun genç yazarları
Gazipaşa Ortaokulu’nun genç yazarları

Gazipaşa Ortaokulu öğrencilerden Kürşat Çelik-Umut Kölmene “Kayıp Sözcükler Sözlüğü” adıyla dilimizde unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş sözcüklere dikkat çeken resimli bir sözlük yazdı. Öğrencilerden İbrahim Telli ve Berke Güney’de “Ege Efsaneleri” adıyla Ege Bölgesi’nin bilinen ve bilinmeyen efsanelerini kitaplaştırarak bu alanda önemli bir çalışmaya imza attı. Ece Ulusal, Cemrenur Aysal, Bengisu Sabırlı, Furkan Şahin ve Işıl Akdemir ise “Ben de Yazarım” adında iki ayrı kitap yazdı. Bu kitaplar sınıftaki tüm öğrencilerin roman parçalarının birleştirilmesiyle oluşturuldu. Böylelikle tüm öğrenciler kitap sahibi bir yazar olarak yazarlığa adım attı.

Öğrenciler yılsonunda TÜBİTAK Bilim Fuarına da katıldıkları kitap ve sözlük çalışmalarıyla öğretmen, öğrenci, okul müdürleri ve halktan çok büyük bir ilgi gördü. İlk etapta yüzer adet kitap bastırarak, gelen tüm misafirlere birer adet imzalayarak hediye eden öğrenciler, ilk imza günlerini de yapmış olmanın mutluluğunu yaşadı.

Gazipaşa Ortaokulu’nun genç yazarları
Genç yazarların kitapları

Genç yazar Kürşat Çelik, çalışmalarıyla ilgili olarak “Bu çalışmaya başlamadan önce dilimizin bu kadar yozlaştığını bilmiyordum. ‘Güngöre’ diye öz Türkçe bir sözcüğün yerine ‘Pencere’ kelimesinin kullanılmasını anlayamıyorum. Bu sözlükle dilimize bir katkı sağlayabildiysek ne mutlu bize” dedi.

“Gelecek adına umut verici”

Gazipaşa Ortaokulu Müdürü Nadir Coşkun, “Türkçe Öğretmenimiz Hakkı Çelik’in öğrencileriyle yaptığı bu çalışmalar gelecek adına çok ümit verici, inşallah bu ve bunun gibi çalışmalarla öğrencilerimizi yazmaya teşvik edip okulumuzun adını böyle kültürel çalışmalarla  da duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Öğretmenim ve öğrencilerimle ne kadar övünsem azdır” diyerek duygularını dile getirdi. (İHA)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin