Gazeteci Aydın Boysan hayatını kaybetti

0

Mimar, gazeteci ve yazar Aydın Boysan 97 yaşında hayatını kaybetti.

Mimar ve gazeteci Aydın Boysan organ yetmezliği nedeniyle bugün Ulus’taki evinde hayatını kaybetti.

CEM YILMAZ’DAN TWEET

Cem Yılmaz, Aydın Boysan’ın ölümünden sonra duygusal bir mesaj paylaştı. Yılmaz, Boysan’ın ölüm haberi hakkında şunları şöyledi:

AYDIN BOYSAN KİMDİR?

Aydın Boysan, İstanbul doğumlu olmasına karşın aslen Rizelidir. Öğretmen Nevreste Hanım ile muhasebeci Esat Boysan’ın oğludur.

1939 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi. Mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.

Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.

1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Aralıksız olarak 10 yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin