“Gandalf” geliyor!

Gandalf

Yüzüklerin Efendisi ile Hobbit film serilerindeki Gandalf rolüyle tanınan İngiliz aktör Sir Ian McKellen sanatı ve eşitliği desteklemek üzere Türkiye’yi ziyaret edecek

British Council, sanat ve eşitlikle ilgili bir dizi etkinlik için Sir Ian McKellen’ı ilk kez Türkiye’de ağırlayacak.

III. Richard, Tanrılar ve Canavarlar, Yüzüklerin Efendisi serisi ve X-Men filmlerinde gösterdiği sıradışı performansla beyaz perdenin ve tiyatronun en sevilen aktörlerinden olan Sir Ian McKellen, aynı zamanda British Council’ın 2016’daki Shakespeare Yaşıyor Programı’nın da elçisi.

GandalfSir Ian McKellen, İstanbul Film Festivali boyunca İKSV’nin konuğu olacak ve sinema onur ödülü alacak. Aynı zamanda, İstanbul Tiyatro Festivali iş birliği ve Zorlu PSM ev sahipliğinde düzenlenecek etkinlikte oyunculuk ve aktivizm hayatını ele alacak. Sir Ian eşitliği desteklemek amacıyla LGBTI gruplarıyla da görüşecek
Sir Ian McKellen’ın Türkiye ziyaret programı şöyle:

4 Nisan 2017 Salı:  İstanbul Film Festivali tarafından Sinema Onur Ödülü takdimi

5 Nisan 2017 Çarşamba: Dünya Sahnesi Sir Ian McKellen & Gregory Nash söyleşisi – Facebook Canlı Yayın

6 Nisan 2017 Perşembe: Sahne, Beyazperde ve Meydanlar: Sir Ian McKellen, Serdar Biliş ile oyunculuk kariyeri ve aktivistliği üzerine sohbet edecek. İstanbul Tiyatro Festivali iş birliği ve Zorlu PSM ev sahipliğinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

7 Nisan 2017 Cuma: Festival Söyleşileri/ Sir Ian McKellen. İstanbul Film Festivali işbirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi’nde  gerçekleştirilecek. Aynı gün,  III. Richard’ın Atlas Sineması’nda gösterimi ve Sir Ian McKellen tarafından takdimi İstanbul Film Festivali iş birliğiyle yapılacak.

8 Nisan 2017 Cumartesi: III. Richard’ın (1995) Kadıköy Rexx sinemasında gösterimi ve Sir Ian McKellen tarafından takdimi. İstanbul Film Festivali iş birliğiyle gerçekleştirilecek.

Etkinliklere Katılım

Ziyareti boyunca canlı yayın etkinlikleri, yarışmalar ve davetler olacak. Sir Ian McKellen ile birebir tanışma ya da onu canlı izleme şansını yakalamak için web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

Sir Ian McKellen kimdir?

İngiliz oyunu Sir Ian McKellen 1939 yılında doğdu. St Catharine’s College’da İngilizce okurken 1960-61 yıllarında Marlowe Topluluğu’nun başkanlığını yürüttü. Elli yılı aşkın sanat hayatında, sahnede ve beyaz perdede yaptığı çalışmalarla çok sayıda uluslararası oyunculuk ödülü kazandı. Altı kez Laurence Oliver Ödülleri, birer kez Tony, Altın Küre, SAG ve BIF ödülleri, ikişer kez Satürn ve Eleştirmenlerin Seçimi Film ödülleri, dört kez Drama Desk ödülleri sahibi oldu.

Yüzüklerin Efendisi ile Hobbit film serilerindeki Gandalf rolü, en bilinen rolleri arasında yer aldı. Ardından X-Men film serilerindeki Magneto rolünü üstlendi.

Birleşik Krallık’taki gay bireyler için yasal ve toplumsal eşitliği savunan Stonewall’un kurucularından olan Sir Ian, St Catharine’nin Onursal Üyesi. 1979’da Britanya İmparatorluk Nişanı almış, 1991’de tiyatroya yaptığı katılılardan dolayı Kraliçe II. Elizabeth tarafından şövalye (Sir) ilan edilmiştir. 2008’de yine Kraliçe tarafından Onur Madalyası almıştır. 1988 yılında eşcinsel olduğunu açıklamış ve LGBT sosyal hareketlerinin görünen yüzü olmuştur.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin