Fransa’da olaylar devam ediyor

0

Fransa’nın Nantes şehrinde, Aboubakar isimli bir gencin polis kurşunuyla öldürülmesi sonrasında yaşanan olaylar 4 gündür devam ediyor.

Fransa’nın Nantes şehrinde Salı günü Aboubakar isimli genç, polis kontrolü sırasında öldürüldü. Ardından başlayan olaylarda çatışmalar yaşanırken, olayların büyümesinden endişelenen yetkililer “sükunet” çağrısı yaptı. Kentte 4 gündür yaşanan olaylarda polis ile göstericiler arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşandı. Eylem yapanlar içinde gözaltına alınanların olduğu öğrenildi.

Genci vuran polis gözaltında

Dün gece çıkan olaylarda, bir okul ile benzin istasyonu ateşe verilirken 50 araç yakılıp kullanılamaz hale getirildi. Kundaklama olaylarıyla ilgisi olduğu düşünülen 4 kişi tutuklandı. 22 yaşındaki Aboubakar isimli genci vuran polis ise gözaltına alındı.

Buna rağmen şiddet olaylarının devam etmesi nedeniyle Fransız yetkilileri 2005 yılında yaşanan olaylara benzeyebileceği yönünde endişeli. Paris’te 2005 yılında çıkan olaylarda polisten kaçan 3 göçmen çocuğunun elektrik trafosuna girmesi sonucu çocuklardan ikisi hayatını kaybetmiş bir çocuk da yaralanmıştı.

50 araç yakıldı

Nantes İtfaiyesinden yapılan açıklamaya göre, 50 araç yakıldı. Nantes’in kuzeydoğusundaki La Bottire bölgesinde bulunan Leonardo da Vinci Meslek Okulu ve aynı bölgedeki bir benzin istasyonu da kundaklandı. Bir gün önce, Nantes banliyölerinden Saint-Herblain’deki polis karakolunun avlusunda bir polis arabasına molotof kokteyli atıldı. Ayrıca, 7 kamu binası ve işletmeler de olaylar sırasında zarar gördü.

Hakikat ortaya çıksın, adalet istiyoruz”

Nantes kentinin Breil bölgesinde, 22 yaşında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Aboubakar için Çarşamba günü düzenlenen gösteride, “Hakikat ortaya çıksın, adalet istiyoruz” sloganları atılmıştı. Yürüyüşe yaklaşık bin kişi katılmış, çıkan olaylar üzerine Nantes kentini ziyaret eden Başbakan Douard Philippe, gencin ölümü hakkında gerekli inceleme yapılıp şeffaf bir şekilde gerçeklerin ortaya çıkarılacağını söylemişti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin