Fransa’da bir bazilikadaki bıçaklı saldırıda üç kişi öldürüldü

Nice’teki Notre-Dame bazilikasında 29 ekim perşembe günü saat 09.00 sularında bıçaklı bir saldırı düzenlendi. Le Monde’un haberine göre saldırıda bir erkek ve iki kadın olmak üzere üç kişi öldürüldü.

İlk kurban olan kadın bazilikanın içinde boğazı kesilerek katledildi, kilisenin bekçisi olan ikinci kişi de ölümcül bir şekilde bıçaklandı. Görgü tanıkları kiliseden çıkan saldırganın “Allahu Ekber” diyerek bağırdığını ifade ettiler. Kilisenin önündeki bir bara sığınan diğer kadın da öldürüldü. Katil,  belediye polisine haber veren bir görgü tanığı sayesinde sabah 9: 10’da hızlı bir şekilde yakalanarak tutuklandı ve hastaneye kaldırıldı. Polis tarafından atesli bir silahla yaralanan saldırganın kimliği şu anda bilinmiyor.

Ulusal Terörle Mücadele Savcılığı, “suikast” ve “suikast girişimine” yönelik soruşturma başlattı. Elysée, Emmanuel Macron’un öğleden sonra Nice’teki olacağını duyurdu. Olayın 16 Ekim’de Conflans-Sainte-Honorine’deki (Yvelines) İslamcı saldırıyı hatırlattığı belirtiliyor. Nice’teki ilk kurban boğazı kesilerek katledildi. İki hafta önce, tarih ve coğrafya profesörü Samuel Paty’nin başı da Abdouallakh Anzorov tarafından kesilmişti.

Oya Tronscorff / Paris

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin