Fransa’da 6.500 kişinin katıldığı sarı yeleklilerin gösterilerinde 147 kişi gözaltına alındı

Fotoğraf: Hürriyet

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, uzun bir aradan sonra koronavirüs salgınının ortasında gerçeklesen “sarı yeleklilerin” dönüş gösterilerinin birkaç çatışma ile noktalandığını , 2.500’ü Paris’te olmak üzere toplamda yaklaşık 6.500 kişinin yürüdüğünü söyledi.

Başkente Place Wagram yakınlarında, göstericilerle polis arasında öğleden sonra çatışmalar başladı. Paris savcılığın bildirdiğine göre  275’i başkentte olmak üzere sorgulanan 287 kişiden  ve 147’si gözaltına alındı.AFP (Fransa Haber Alma Ajansı), çöp tenekelerinin ateşe verildiğini ve bir arabanın da yakıldığını belirtti. Polis, valilik tarafından izin verilen rotayı terk eden göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kapsülleri kullandı.

Sarı yeleklilerin ardında bir güvenlik kordonuyla onlardan ayrılmış, yaklaşık elli gece kulübü sahibi ve Parisli özel taksi sürücüleri de durumları hakkında hükümeti uyarmak için Place de Wagram’a geldiler.

Jérôme Rodrigues polis sendikasını “nazi çetesine” benzetti

 Hareketin liderlerinden Jérôme Rodrigues cumartesi  günkü protesto çağrısını tweet ve videolarla sosyal ağlarda aktif olarak yayınlamıştı. Perşembe günü bir polis sendikasına “nazi çetesi” diyerek tweet atması da tartışmalara yol açmıştı. Gösteriler sırasında bütün polis müdahalelerini elindeki kamera ile çekmeye çalıştı. “Bu,” sarı yeleklilerin” dönüşü değil, bu bir medyatik yapılanmadır. Bizi gözlerden uzaklaştırdılar, parçalandık. Ama öfke evlerde, işyerlerinde kahve  makinelerinin etrafında devam ediyor. Fransa’yı iki aylık sokağa çıkma yasağı boyunca ayakta tutanlar, hasta bakıcılar, kasiyerler, çöp toplayıcılardır ve onlar “sarı yelekliler”dir dedi. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ise polisi bir “Nazi çetesine” benzeten “sarı yelek” Jérôme Rodrigues hakkında şikayette bulunacağını duyurdu.

AFP’ye konuşan 43 yaşındaki Parisli “sarı yelekli” Michael “hareket öldü, açıkça söylüyorum ama kaybedecek bir şeyimiz olmadığı için buradayız” dedi.

BFMTV’nin işgali

Yaklaşık elli gösterici, sürekli haber kanalı BFMTV’nin genel merkezine girmeyi başardı ve “İşbirlikçiler” çığlıklarıyla, güvenlik personelini geçmeyi başardılar. Protestocular, kanalı başlangıcından bu yana hareketi eleştirmekle suçluyor.

Paris Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde profesör ve toplumsal hareketler konusunda uzman olan Sosyolog Jean-François Amadieu’nun Avrupa 1’e verdiği demeçte; cumartesi günkü “sarı yelekliler” gösterisinde katılımın az olmasının koronavirüs salgını, hareketin liderlerinin olmayışı ve  ekonomik kriz gibi sebeplerden kaynaklandığını  tahmin ettiğini”  söyledi. “Sarı Yelekliler” neredeyse iki yıl önce 17 Kasım 2018’de sosyal ve vergisel adaletsizlikle mücadele eden elitizm karşıtı yurttaş hareketi olarak ortaya çıkmıştı.

Oya Tronscorff / Paris

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin