Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ikinci dalgayı durdurabilmek için sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron  virüsün yayılmasını engellemek amacıyla, 17 ekim cumartesi gününden itibaren başkent Paris ve sekiz büyük ilde (Lille, Rouen, Saint-Etienne, Toulouse, Lyon, Grenoble, Aix-Marseille ve Montpellier) 21.00 ile 06.00 saatleri arasında dört haftalık sokağa çıkma yasağı ilan etti. Devlet başkanı, sokağa çıkma yasağının en az “dört hafta” süreceğini ancak hükümetin bunu 1 Aralık’a kadar uzatmak için Parlamentonun onayını alması gerektiğini ve bu nedenle önlemin muhtemelen altı hafta süreceğini açıkladı.

Fransa’da günde yaklaşık 20.000 yeni vaka görülüyor, amaç bunun  “3.000 – 5.000 vakaya” inmesini ve yoğun bakımdaki Covid-19 hastalarının oranının % 10 ila 15 arasında olmasını sağlamak. Bugün  yoğun bakım yataklarının doluluk oranı % 32,Sağlık Bakanı Olivier Véran ise Perşembe günü Fransa’da 5.800 yoğun bakım yatağı olduğunu açıkladı.

Agence France-Presse’e demeç veren Fransa Acil Hekimler Birliği (AMUF) başkanı Patrick Pelloux ise, ” Sokağa çıkma yasağı salgını durdurmayacak , Cumhurbaşkanının krizin ciddiyetini anladığını hissediyoruz, ancak hastanelerdeki krizinin çözümüne yönelik önlemler almıyor. Hastanelerde yeterli yatak olmadığı için ülkeyi felç etmek zorunda kalıyoruz ” şeklinde bir eleştiride bulundu.

135 avro para cezası uygulanacak

Emmanuel Macron, cumartesi gününden itibaren sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgelerde saat 21: 00’de evde olmak gerektiğini ve sinemaların, tiyatroların, restoranların ve diğer işletmelerin “o saatte kapanacağını” belirtti. Bununla birlikte, özellikle “saat 21.00’den sonra işten dönenler, gece çalışanlar” veya “sağlıkla ilgili acil bir durumu olanlar için” istisnalar mümkün olacaktır. Cumhurbaşkanı, sokağa çıkma yasağının olduğu saatlerde “trafik yasağı olmayacağını ama katı bir sınırlama getirileceğini belirtti.

Maske takmama konusunda olduğu gibi, sokağa çıkma yasağına uyulmamasında da 135 avro para cezası uygulanacak. “Tekrarlanan bir suç durumunda ceza 1.500 Euro olacak.  Emmanuel Macron, “toplu taşımada herhangi bir kısıtlama olmayacak” dedi. Buna ek olarak, “insanların (…) tatile gitmesini engellemeyeceğiz” diyen devlet başkanı, “bölgeler arasında seyahat sınırlaması olmayacak” dedi.  Ayrıca toplu taşıma hizmetleri sokağa çıkma yasağı saatlerinde seyahat etmek zorunda kalanlar için akşamları da devam edecek.

Fransızların salgına karşı daha iyi mücadele edebilmeleri için altıdan fazla kişiyle bir araya gelmemeleri tavsiye ediliyor.  RSA (Aktif Dayanışma Geliri)  ve APL (konut yardımı) alanlara “önümüzdeki altı hafta boyunca, 150 avro ve çocuk başına da 100 avro istisnai yardım” yapılacak. İlgili şehirlerde restoranlar, barlar, mağazalar ve tiyatrolar saat 21: 00’de kapılarını kapatacak. Cumhurbaşkanı, etkilenen sektörler için “ekonomik destek” sözü verdi. Zorluk çeken sektörler (oteller, kafeler, restoranlar, turizm, etkinlikler, kültür, spor) için devlet tarafından karşılanan % 100 oranında kısmi işsizlik uygulanacak.

Oya Tronscorff / Paris

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin