Fırıncılar GDO’dan habersiz, halk tedirgin

Fırıncılar GDO'dan habersiz, halk tedirgin

Adana’da Fırıncılar GDO’dan habersiz, halk tedirgin. Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, raf ömrü uzun olması nedeniyle marketlerde satılan ambalajlı ekmeklerde GDO kullanılmasının kendilerine mal edilmesini kabul etmediklerini, fırınlarda üretilen ekmeklerde sadece un, tuz ve maya kullanıldığını söyledi. Vatandaşlar ise ekmeklerin eski zamanlara göre daha fazla olan dayanıklılığın sağlıksızlığa işaret ettiğini vurgulayarak, GDO haberleriyle panik olduklarını söyledi.

Adana’da bir ekmek katkı maddesinde GDO’lu soyaya rastlanması kenti adeta kırmızı alarma geçirdi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çeşitli denetimler yapıp numuneler alırken, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin soruşturma başlattı.

Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, kendi ürettikleri ekmeklerde GDO’ya rastlanmasının mümkün olmayacağını belirterek, katkı maddeli üretim yapan tesislerin incelemeye alınması gerektiğini söyledi. Normal şartlar altında fırında üretilen ekmeğin birkaç saat içerisinde bayatladığına ancak marketlerde satılan ambalajlı ekmeklerde durumun böyle olmadığına dikkat çeken Alptekin, ekmeğin raf ömrünün uzatılması amacıyla katkı maddesi kullanıldığını öne sürdü.

Fırıncılar GDO'dan habersiz, halk tedirgin
Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin

Üretilen ekmeklerde sadece gramaj ve tuz oranından sorumlu olduklarını vurgulayan Alptekin, TSE belgeli un kullandıklarını anlattı. Fırınlara rutin olarak denetimler yapıldığını da vurgulayan Alptekin, bugüne kadar GDO’lu bulguya rastlanmadığını ifade etti. Alptekin, “Neden bir tek Adana’da çıkıyor. İstanbul’da, Diyarbakır’da nasıl üretim yapılıyorsa buralarda da aynı şekilde üretim yapılıyor. Bu maddeyi 2013’te bakanlık yasakladı. O tarihten bu yana fırınlarda kullanılmıyor. Korsan diye tabir ettiğimiz fırınlarda kullanılıyor olabilir. Adana’da kayıtlı 380 tane fırınımız var, kayıt dışı da 256 tane var. Biz bunları denetleyemiyoruz zaten. Eğer şikayet olursa ilgili mercilere bildiriyoruz. Bu madde ekmeğin rengini beyazlaştırıyor. Ekmeğin esmer olması lazım. Beyaz ekmeğin tadı olmaz. Ambalajlı ekmeği büyük firmalar üretiyor genelde. Bizim ekmeğimiz 1 saat sonra bayatlar, bunu tüketici de biliyor” şeklinde konuştu.

Fırıncılar GDO'dan habersiz, halk tedirgin
Aylin Sonal

“Artık ekmekler çok kolay küflenmiyor”

Aylin Sonal isimli bir vatandaş ise basından takip ettiği GDO haberlerini dehşete düşürücü olarak nitelendirerek, “Çünkü biz de tüketiyoruz, çocuklarımız da tüketiyor. Çok ciddi, tehlikeli olduğu söyleniyor. Korkuyoruz ve denetimler konusunda neler yapılıyor bilmek istiyorum. Basından takip edebildiğimiz kadarıyla birkaç yerde örnek alınmış. Nasıl önlem alınır, nasıl önüne geçecekler bilmiyorum. Konuştuğum arkadaşlarım da panik içerisinde, özellikle anneler. Artık ekmekler çok kolay küflenmiyor. Eğer buzdolabında tutuyorsanız 10 gün bile dayandığı oluyor ki bu da iyi mayalanmadığı anlamına geliyor. Çünkü sağlıklı ekmeğin küflendiğini biliyoruz. Hele ki Adana sıcağına bile dayanıyor. Bu kadar uzun dayandığına göre hileli ve sağlıksız olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin