Fındık üreticisi düşünceli

Karadeniz bölgesindeki fındık üreticileri bahçelerinde fındık mahsulü için bakım yaparken, Fatsalı üreticiler fındık fiyatının  yeni dönemde 15 lira ve üstü olması gerektiğini belirtti. 

Ordu’nun Fatsa ilçesindeki üreticiler, fındık sezonu öncesi umutlarını yine fındık fiyatlarına bağladı. Özellikle ekonomi planını fındık üzerine kuran üreticilerin düşünceli bekleyişi sürüyor.
Fatsalı üreticilerden Fatih Bektaş, “Bu yıl bahçelerimizdeki fındık bolluğu bizleri sevindiriyor. İnşallah fiyatlarda istediğimiz rakam olursa ekonomik olarak çok rahatlarız. Bahçelerimizde son gübreleme ve temizlik işlerini yapıyoruz” şeklinde konuştu.
”Fındığın yerini hiçbir şey tutmuyor”
Bektaş açıklamasının devamında, ”Fındıkta genellikle herkesin bir umudu olur. Bu tarımı yapan insanlar gelirinin bir kısmını fındıktan temin ederler. Karadeniz Bölgesi’nin olmazsa olmazı fındık. Başka tarım alanı yok. Alternatif ürünler yetiştirsek de fındığın yerini hiçbir şey tutmuyor” dedi.
15 lira ve üstü olmalı
Üretici Adnan Ekiz ise, “Fındık bizim her şeyimiz ve ekonomik olarak fındık mahsulüne göre yıllık planlarımızı gerçekleştiriyoruz. Toplamasında, harmanda kurutmasında ve piyasaya fındığı indirdiğimizde gerçekten büyük zahmet çekiyoruz. Talebimiz fındığımızın ekonomik karşılığının olmasıdır. İsteğimiz 15 lira ve üstü rakamdır” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin