Et yiyen örümcek panik yaratıyor

0

Sivas’ın Damlacık köyünde görülen, halk arasında ”Sarı Kız” olarak bilinen ve et yiyen örümcek paniğe neden oluyor. 

Dünyada “Camel Spider” olarak bilinen ve genellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde yaşayan örümcek, Sivas’ın Damlacık köyünde de ortaya çıktı. Sivas merkeze bağlı Damlacık köyü sakinleri genellikle akşam saatlerinde gördükleri, halk arasında ”Sarı Kız” olarak bilenen örümcekten dolayı paniğe kapılıyor.

Sarı Kız

Boyları 6-10 santimetre civarında olan ve et ile beslendiği bilinen Sarı Kız, kurak yerleri seviyor. Avları arasında böcek, kemirgen, kertenkele, akrep, yılan ve hatta küçük olan kuşlar da yer alıyor. Uzmanlar tarafından zehirli olmadığı söylense de çok güçlü çene yapısına sahip olduğu için ısırdığında can yaktığı biliniyor. Dişleri ile deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye, eti sıvı bir hale getiren madde enjekte ederek avını tüketiyor. Sarı Kız, insanları tehdit olarak algıladığı zaman saldırabiliyor.

Köy sakinleri, örümceğin genellikle hava karardığında ortaya çıktığını belirtiyor. Ayrıca, çocuklarını evlerinin bahçelerine çıkaramadıklarını dile getirerek örümceklerin birine zarar vereceği korkusuyla yaşıyorlar. Neredeyse her akşam görüp telef etmek zorunda kaldıkları sarı kız örümceğinden dolayı yetkililerden yardım isteyen köylüler oldukça endişeli. Köy sakinleri, örümcekten korktuklarına vurgu yaparak, “Örümceği genelde akşamları görüyoruz. Eve girmesin, çocuklara zarar vermesin diyerek öldürmek zorunda kalıyoruz. Köy olarak tedirginiz, korkuyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin