Eskrimde büyük zafer

büyük zafer

U23 Eskrim Avrupa Şampiyonası’nda kadın kılıç takımı, eskrimin devleri kabul edilen ülkeleri tek tek eleyerek Avrupa Şampiyonu oldu

Belarus’un başkenti Minsk kentinde düzenlenen U23 Eskrim Avrupa Şampiyonası’nda  Türkiye adına tarihi bir başarı elde edildi. Kadın kılıç takımı, Türkiye’nin 94 yıllık eskrim tarihindeki ilk Avrupa Şampiyonluğunu elde etti. Tablo 8’de Rusya ile karşılaşan takım, bir ara 40-30 geriye düştüğü maçın kalan kısmında rakibine sadece iki sayı verdi. Sporcular üst üste 15 sayı alarak kadın kılıçta ekol ülkelerden Rusya’yı 45-42 yenip yarı finale yükseldi.

Yarı finalde ev sahibi Belarus’u 45-40 yenen kadın kılıç takımı, finalde eskrimin beşiği kabul edilen Fransa’yı 45-38 mağlup ederek takım müsabakalarında ülke tarihindeki ilk Avrupa Şampiyonluğunu kazandırdı.

Aynı şampiyonada, erkek ferdi kılıç kategorisinde de Enver Yıldırım, bronz madalya kazanmıştı.

2017 yılına fırtına gibi giren Türk eskrimi, İbrahim Ahmed Acar’ın geçtiğimiz ay kazandığı Avrupa ve Dünya şampiyonluğunun ardından U23 Avrupa Şampiyonasında kadın kılıçta elde ettiği altın madalya ve ferdi erkek kılıçta Enver Yıldırım’ın kazandığı madalyalarla bu yıl madalya sayısını 4’e yükseltti.

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, “Önce İbrahim, sonra Enver şimdi de bayan kılıç takımımız. Bu Avrupa Şampiyonluğu ve diğer madalyalarımız bize çok şey anlatıyor. Bu anlamlı başarılara kolay ulaşmadık bundan sonra kolay kolay da bu seviyeyi kaybetmeyeceğiz inşallah. Türk sporuna ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin