Ermenistanlı yayıncılar Türkiyeli yayıncılarla buluşuyor

Ermenistanlı yayıncılar Türkiyeli yayıncılarla buluşuyor

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından Antares Yayınevi ortaklığı ile Ermenistanlı Yayıncılar Türkiyeli Yayıncılarla Buluşuyor adı altında bir proje hayata geçirildi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında gerçekleştirilen ve 1 Aralık 2016 – 31 Mart 2017 tarihlerini kapsayan projenin başlıca amacı, “Ermenistan ve Türkiye’deki yayıncıları bir araya getirerek aralarında yeni bağlantılar yaratmak, böylece iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ve edebi bağların güçlenmesine katkıda bulunmak, toplumların içinde ve birbirleri arasında demokratik çoğulculuk ve toplumsal içermeye destek olmaktır.”

Projenin amaçları:

Türkiye Yayıncılar Birliği’nden alınan bilgiye göre, koordinatörlüğünü Yonca Cingöz ‘ün yürüteceği projenin amaçları:

  • Ermenistanlı yayıncıları Türkiye kitap pazarındaki güncel eğilimlerle tanıştırmak
  • Ermenistanlı ve Türkiyeli yayıncılar arasında yeni iş bağlantıları kurulması
  • Türkiye ve Ermenistan’da Ermenice yayıncılık yapanlar arasında daha yakın iletişim kurulması
  • İki ülke arasında yayıncılık ticaretini zorlaştıran sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışılması
  • İki ülke yayıncıları arasında ortak çeviri ve edebiyat projeleri fikirlerinin, iki dil arasında çevirilerin artırılmasının yollarının tartışılması

Proje süresince düzenlenecek etkinlikler ise şöyle sıralanabilir:

Türkiye Yayıncılar Birliği Ermenistanlı yayıncıları Türkiye yayıncılığının kalbi olan İstanbul’da konuk edeceği bir profesyonel program düzenleyecek. Çeşitli profesyonel toplantılar, yayınevi ziyaretleri ve bir ağ oluşturma etkinliğinin yer alacağı program süresince konuk yayıncılar İstanbul’da bulunan yayıncılarla, editörlerle, kitapçılarla ve edebiyat ajanlarıyla bir araya gelecekler. Konuklar ayrıca şehir merkezinde çeşitli kitabevlerini gezme olanağı da bulacaklar.

Programın ardından tüm katılımcıların görüşleri alınarak kısa değerlendirme raporu hazırlanacak. Projenin etkinlikleri ve sonuçları Türkiye ve Ermenistan’daki yayıncılık sektör paydaşları ve sivil toplum örgütlerine duyurulacak.

 Gazete İstanbul

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin