Ermeni iş adamının müdürü olduğu şirket koronavirüse karşı aşı geliştirdi

Ermeni iş adamı Nubar Afeyan’ın kurucu müdürü olduğu “Moderna Therapeutics” şirketi, tüm dünyayı tehdit eden koronavirüse karşı kullanılabilecek aşının ilk partisini test edilmeye gönderdi.

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ne (NIAID) gönderilen aşı, Nisan’dan itibaren insanlar üzerinde test edilecek. “Moderna” şirketi, bu aşıyı son derece kısa bir süre içerisinde yeni bir yöntemle yaratıldı.

Ocak başında Çin’li doktorlar, yeni tip koronavirüsün nükleotid dizisini yayınlayarak bu virüse karşı bir aşı geliştirmenin yolunu açmıştı. 30 yıllık kariyeri sırasında 40’tan fazla şirket kuran veya kurulmasına destek veren Nubar Afeyan, 2015 yılında kurulan “Avrora” İnsani Girişimi’nin de kurucularından biridir.

Enerji konularında konferanslar veriyor

1987’de ABD’nin saygın eğitim kurumlarından MIT’den biyokimya alanında doktorasını alan Nubar Afeyan, yalnızca ABD’de değil küresel çapta da girişimcilik, inovasyon, risk sermayesi, biyoloji mühendisliği, ilaç geliştirme, tıp teknolojileri ve yenilenebilir enerji konularında konferanslar veriyor.

Corona virüsüne karşı geliştirilen aşının insanlar üzerindeki test süreci başladı. mRNA-1273 adıyla anılan aşıyı geliştiren ABD merkezli Moderna Inc. adlı şirketin kurucularından Nubar Afeyan ise Türkiye kökenli bir ailenin torunu. Ermeni olan Nubar Afeyan’ın ailesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde yaşanan 1915 Olayları’nın ardından Beyrut’a yerleşiyor. Burada 101 yaşında hayatını kaybeden büyük teyzesi Armenuhi ile aynı odada yaşıyor. Armenuhi’nin eşi olan Antranig ise Osmanlı Ordusu’nda doktor olarak çalışıyor.

Türkiye’den Bulgaristan’a yumurta ihracatıyla uğraştılar

Armenuhi’nin iki erkek kardeşi Bedros ile Nerses, Suriye’ye tehcir edilirken, Adana Belemedik’te Berlin-Bağdat Demiryolu’nu yapan Almanlar tarafından akıcı Almancaları sayesinde mali işler ve tedarik müdürü olarak işe alınıyor. Nubar Afeyan’ın babası Badrig ise 1929 Bulgaristan doğumlu. Afeyanlar, Türkiye’den Bulgaristan’a yumurta ihracatıyla uğraşıyor. Ailenin bazı üyeleri 1918’den sonra Bulgaristan’a taşınıyor. Komünizmin yükselişe geçmesinin ardından ise Afeyanlar, Bulgaristan’dan ayrılıyor. Aile iş bağlantıları sayesinde Pers İmparatorluğu (bugünkü İran) pasaportu alırlar. Nubar Afeyan’ın anlatımına göre; babası Badrig, hiçbir zaman Pers İmparatorluğu’na gitmemesine rağmen bu ülkenin pasaportuyla Bulgaristan’dan kaçıyor.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin