Engelliler için konuşan baston üretildi

Fotoğraf: Milliyet

Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknokent’te faaliyet gösteren bir firmanın sahibi olan yazılım uzmanı Ahmet Nuri Deniz, arkadaşı Serkan Erol’un görme engelli babası için konuşan baston geliştirdi.

Konuyla ilgili Millî Gazete’ye konuşan Ahmet Nuri Deniz; “Ürünümüzde üç tane sensör mevcut, bunlardan bir tanesi yukarıdaki ağaç dalı ve benzeri engelleri tanımak üzere ayarlanmış durumda. Diğeri de tam karşıdan gelecek engelleri algılıyor ve bir tanesi de alttaki engelleri algılıyor” dedi.

12 ayrı dilde konuşabilen baston

Ahmet Nuri Deniz, arkadaşıyla birlikte görme engellilerin en büyük sorunlarından olan merdiven ve kaldırım gibi engellerin olumsuz etkisini en aza indirebilmek için konuşan baston üretti. 12 ayrı dilde konuşabilen baston, önüne çıkan her türlü engel karşısında kullanıcısını sesli komutla uyarıyor. Baston üzerindeki üç farklı sensör sayesinde görme engelliler; aşağıdan, karşıdan ve yukarıdan gelebilecek cisimleri tanıyabiliyor. Baston, merdivenle karşılaştığında; “basamak”, önünde herhangi bir cisimle karşılaştığında; “önünde”, ağaç dalları gibi yukarıdan gelebilecek cisimler için; “üstünde” gibi sesli komut verip kullanıcısını uyarıyor.

 

“Engellilere faydalı olabilmek için bu projeye başlamış”

Baston hakkında Milliyet’e bilgi veren proje sahiplerinden Ahmet Nuri Deniz, “Projemiz görme engelliler için konuşan baston. Projemizin çıkış nedeni, ortağım Serkan Erol’un babası görme engelli. Kendisi, babasına ve diğer görme engellilere faydalı olabilmek için bu projeye başlamış. Daha sonradan bize geldi ve birlikte Ar-Ge faaliyetlerini yürütmek istedi. Şu an yaklaşık bir buçuk senedir konuşan baston üzerinde beraber çalışıyoruz. Bastonumuz 12 dilde konuşabiliyor, şu anda tüm ayarları yapıldı. Önündeki herhangi bir nesneyi, aşağı doğru basamak ya da merdiveni, bunun haricinde yukarıdaki ağaç dalı, levha ve benzeri engelleri kişi gelmeden önce sesli olarak haber veriyor. Bizim projedeki amacımızı hem insanlara faydalı olabilecek bir Ar-Ge projesinde bulunmak hem de tabii kazanç sağlamak” diye konuştu.

Test gerçekleştirdik ve genel olarak olumlu tepkiler aldık

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde engelliler ile beraber bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Deniz; “Tophane’de uzun bir park alanında görme engelliler ile bir test gerçekleştirdik ve genel olarak olumlu tepkiler aldık. Bize gelen talepleri de değerlendirip ürünü geliştirmeye devam ediyoruz. Zaten ürünü İstanbul’daki görme engelli okulu hocaları ile beraber geliştirdik. Tanıtım çalışmalarımız hâlâ devam ediyor. Bastonun şarjı sekiz saat gidiyor ve Android telefonların şarj makinesiyle kolayca şarj edilebiliyor. Ürünün daha satışını yapmadık, bunun üzerinde çalışmalarımızı sürdürüp, bastonu piyasaya sürmek istiyoruz. Ürünümüz başka bir bastona monte edilebiliyor, bu önemli artılarından. Ürünümüzde üç tane sensör mevcut, bunlardan bir tanesi yukarıdaki ağaç dalı ve benzeri engelleri tanımak üzere ayarlanmış durumda, diğeri tam karşıdan gelecek engelleri algılıyor ve bir tanesi de alttaki engelleri algılıyor. Üç sensör olmasının avantajı, aşağı ya da yukarı yönlü basamağı ayırabiliyoruz, basamak mı çukur mu bunları fark edip daha önceden söyleyebiliyor. Ayrıca mobil uygulama üzerinden çalıştığı için herhangi bir cep telefonu veya tabletle iletişim kurabiliyor, bluetooth üzerinden kulaklığa sesi verebiliyor” diye konuştu.

Röportaj: Kemal SALA

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin